Erkekler Eylül’de 20 kadını öldürdü

Evrim Kepenek
Facebook Twitter Google

İnfografik-fotoğraf: Yağmur Karagöz

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Eylül 2020’de en az 20 kadını ve kadınların yanlarında bulunan üç erkeği öldürdü, 19 kadına tecavüz etti.

Eylül’de en az  kadının 20 ölümü (Adana (1), Ankara (1), Antalya (1), Antep (1), Aydın (1), Batman (3), Burdur (1), Diyarbakır (1), Gümüşhane (1), İstanbul (4), Samsun (2), Trabzon (1), Van (1), Zonguldak (1) basına şüpheli olarak yansıdı.

Eylül 2020’de erkekler Bursa’da bir kadını öldürmeye teşebbüs etti. İstanbul’da Gürcistan vatandaşı ve Adana’da Suriyeli kadının ölümü basına “faili meçhul cinayet” olarak yansıdı.

Ayrıca, Adana ve Bursa’da iki kadın meşru müdafaa hakkını kullandı.

2019-2020 Erkek Şiddeti

Erkekler, 2019’un ilk dokuz ayında en az 261 kadını öldürdü, 40 kadına tecavüz etti, 400 kadını seks işçiliğine zorladı, 165 kadını taciz etti, 184 çocuğu istismar etti. Erkekler 2019’un ilk dokuz ayında 461 kadına da şiddet uyguladı.

Erkekler, 2020’nin ilk dokuz ayında en az 206 kadını öldürdü, 115 kadını taciz etti, 201 çocuğu istismar etti, 72 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 666 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 590 kadına şiddet uyguladı.

Cinayet

Erkekler, Eylül’de 2020’de en az 20 kadını; Eylül 2019’da ise 37 kadını öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Afganistanlıydı.

Bir kadın “koruma” iki kadın da “uzaklaştırma” kararına rağmen öldürüldü.

Eylül 2020’de erkeklerin öldürdüğü kadınlar

Cemile Kumuz, Çiğdem D., Döndü G., Duygu Çelik, Ebru Aksu, Elif Y., H.K., Handan B., Handan D., Havva A., Havva Bakırdal, Mahsume Kanbare, Meltem D., Meryem T., Özlem G., Rabia Ç., Serap Ö., Sevilay Kaya, Şükran Aksu, Yağmur Eker

 

Erkeklerin Kadınları Öldürdüğü İller

Adana (1), Antalya (2), Balıkesir (1), Bilecik (1), Elazığ (1), İstanbul (4), İzmir (2), Kocaeli (1), Muğla (1), Sivas (2), Tekirdağ (1), Trabzon (1), Uşak (1), Zonguldak (1)

Erkeklerin 12 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, üç kadını “ayrılmak istediği”, “barışmak istemediği”, bir kadını “kıskançlık”, iki kadını “arazi anlaşmazlığı”, bir kadını “miras”, bir kadını da “annesine küfür ettiği” “bahanesi” ile öldürdü.

Kadınları öldürenlerin yüzde 45’i koca ve eski kocaları

Eylül’de dokuz kadını kocası/eski kocası, dört kadını sevgilisi, bir kadını damadı, bir kadını akrabası üç erkek, iki kadını komşusu öldürdü. Üç kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, sekiz kadını ev içinde, sekiz kadını ormanlık alan, araba, kuaför salonu, sokak gibi ev dışı alanlarda öldürdü. Erkeklerin dört kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Erkeklerin kadınların yarısından çoğunu ateşli silahlarla öldürdü

Erkekler, 13 kadını ateşli silahlarla, altı kadını bıçak, balta, cam gibi kesici aletlerle, bir kadını boğarak öldürdü.

Hukuki Süreç

Kadınları öldüren en az 23 fail vardır. Faillerden sadece beşi tutuklandı, dokuzu  gözaltına alındı.

En az yedi fail intihar etti. Bir failin durumu basına “kaçtı” olarak yansıdı bir failin hukuki süreci de basına yansımadı.

 

Geçmiş Yıllarda İşlenen, Basına Eylül’de Yansıyan Cinayet

Adana’da 7 yıl önce kaybolan Zeynep S.’yi (29) onunla birlikte olmak isteyen E.Y. isimli erkeğin yastıkla boğarak öldürdüğü ve valize koyarak ormanlık alanda gömdüğü ortaya çıktı. Zeynep S.’nin olay tarihinde S.S. (38) isimli erkek ile birlikte yaşadığı, başkalarının onu seks işçiliğine zorladığı ve hamile kalınca S.S.’nin kadınla kavga ettiği ve onu kürtaja zorladığı ortaya çıktı.

Çocuk Cinayeti – Çocuğa şiddet

Erkekler, Eylül’de en az dört çocuğu öldürdü. Bir çocuğu annesi, bir çocuğu erken yaşta zorla evlendirildiği kocasıiki çocuğu öldürenlerin yakınlık derecesi basına yansımadı. Öldürülen çocuklardan biri Suriyeliydi, biri de Afganistanlıydı.

Antep’te bir çocuk kaçırılmak istendi, Sakarya’da da bir çocuk kaçırıldı. Balıkesir’de bir, İzmir’de iki, Ordu’da bir ve Zonguldak bir olmak üzere en az beş çocuğun ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı. İzmir’de de bir baba kız çocuğunu intihara sürükledi.

İzmir’de bir baba çocuğunu parkta darp etti. Sakarya’da da 17 yaşındaki çocuk ve “çocuğu” kayıp olarak açıklandı.

Akran şiddeti/istismarı: Sakarya’da yaşı basına yansımayan bir oğlan çocuğu, “dini nikahlı karısı” 13 yaşındaki B.S.’yi bıçaklayarak yaraladı. Oğlan çocuğunun kız çocuğunu birçok kez tehdit ettiği açıklandı.

Erkeklerin öldürdüğü çocukların isimleri

Eymen H., Hayat, Z.K., Zeynep S.

 

Erkeklerin çocukları öldürdüğü iller

İstanbul (1), Mersin (1), Samsun (1), Uşak (1)

 

Hukuki Süreç

En az beş fail vardı. İki fail tutuklandı, bir grup failin hukuki süreci basına yansımadı, bir failin süreci ise basına “kaçtı” olarak yansıdı.

Tecavüz

Eylül’de erkekler en az 19  kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı üçtü.

Bir kadına sevgilisi, bir kadına eski sevgilisi, bir kadına yerel yöneticiler, bir kadına kendisini “hoca” diye tanıtan bir erkek, bir kadına akademisyen, bir kadına tanımadığı dört erkek, bir kadına hastabakıcı, bir kadına market sahibi, on bir kadın kendisine tecavüz eden erkeği tanımıyordu.

Erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri Rusya, biri İngiltere, biri de Fil Dişi Sahilleri vatandaşıydı. İki kadın zihinsel engelliydi, erkekler iki kadına da sistematik olarak tecavüz etti.

Erkeklerin kadınlara tecavüz ettiği iller

Antep (1), Aydın (1), Bursa (1), Erzurum (1), Eskişehir (1), İstanbul (6), İzmir (1),

Kastamonu (1), Kocaeli (1), Konya (1), Mardin (1), Mersin (1), Muğla (2)

 

Hukuki Süreç

Kadınlara tecavüz eden 22 fail vardı. Sadece dört fail tutuklandı, dokuz fail de gözaltına alındı. İki fail hakkında yasal işlem başlatıldı, biri polis olan iki fail hakkında hiçbir işlem yapılmadı, bir fail hakkında dava açıldı.

Bir failin de hukuki süreci basına “serbest bırakıldı”, iki fail “soruşturma başlatıldı” diye yansıdı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Taciz

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Eylül’de en az 18 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 13’idi. 

Kadınlar kendilerini taciz eden on erkeği tanımıyordu. İki kadını komşusu üç erkek, bir kadını kargo çalışanı, üç kadını yöneticisi, bir kadına sendika çalışanı, bir kadını spor hocası taciz etti.

Erkekler on dört kadını sözlü ve fiziki olarak, bir kadını cinsel organını göstererek, en az bir kadını gözetleyerek, bir kadını fotoğrafını bir kadını da videoya çekerek taciz etti.

Erkekler, sekiz kadını sokak, hastane gibi ev dışı alanlarda, altı kadını ev içinde taciz etti. Erkeklerin en az dört kadını nerede taciz ettiği basına yansımadı.

Erkeklerin kadınları taciz ettiği iller

Ankara (1), Aydın (1), (6),  Kırıkkale (1), Kocaeli (3), Mersin (1), Muğla (1), Zonguldak (4)

 

Hukuki Süreç

Kadınları taciz eden en az 17 vardı.

Faillerden sadece üçü tutuklandı. En az yedi fail gözaltına alındı. İki fail hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

İki fail hakkında dava açıldı. Üç failin hukuki süreci basına yansımadı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Eylül 2020’de aralarında oğlanların da olduğu en az 20 çocuğa istismar etti.  Geçen yıl, aynı ay bu sayı 26’idi. Erkeklerin istismar ettiği çocuklardan ikisi zihinsel engelleydi.

En az on bir çocuk kendisini istismar eden erkekleri tanımıyordu, bir çocuğu babası, bir çocuğu tarikat lideri, bir çocuğu yöneticisi, bir çocuğu otel çalışanı, bir çocuğu apartman görevlisi, üç çocuğu komşusu, bir çocuğu akrabası istismar etti.

Erkekler, bir çocuğu evde, bir çocuğu sosyal medyada, altı çocuğu da apartman, sokak, site, toplu taşıma aracı gibi ev dışı alanlarda taciz etti. Erkeklerin on iki çocuğu nerede istismar ettiği basına yansımadı.

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

Antalya (1), Aydın (2), Balıkesir (1), Düzce (1), İstanbul (5), Kocaeli (3), Mersin (1), Sakarya (1), Şırnak (2),Tekirdağ (1), Van (1), Zonguldak (1)

 

Hukuki Süreç

Çocukları istismar eden en az 26 bir fail vardı. Sadece yedi fail tutuklandı. On bir failin hukuki süreci “serbest bırakıldı”, biri “ev hapsinde” diye yansıdı.

Üç fail gözaltına alındı. İki failin hukuki süreci basına “dava açıldı” olarak yansıdı. İki failin hukuki süreci basına yansımadı.

Şiddet/ Yaralama

Erkekler, Eylül’de en az 97 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 71 idi. 

Erkekler en az iki kadını “öldürmekle” bir kadını da çıplak fotoğraflarını yaymakla tehdit etti. Erkekler en az dört kadına sistematik olarak şiddet uyguluyordu.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri trans seks işçisi kadındı; üç kadın da zihinsel engelliydi. Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri Suriye, biri Moğolistan biri de Azerbaycan vatandaşıydı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan dördü ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler üç kadına “koruma” kararına rağmen şiddet uyguladı, bir kadın da erkek hakkında sekiz kez şikâyette bulunmuştu ancak sonuç alamamıştı.

Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller

Adana (5), Afyon (1), Aksaray (1), Ankara (3), Antalya (2), Antep (1), Ardahan (1), Balıkesir (3), Bursa (5), Çorum (1), Diyarbakır (1), Edirne (23), Hatay (1), Isparta (1), İstanbul (13), İzmir (3), Karabük (1), Kastamonu (1), Kayseri (3), Kocaeli (1), Konya (1), Kütahya (1), Mersin (2), Muğla (2), Nevşehir (2), Niğde (1), Sakarya (5), Samsun (3), Trabzon (1), Urfa (1), Uşak (2), Van (1), Zonguldak (3), erkeklerin bir kadına hangi şehirde şiddet uyguladığı basına yansımadı.

En az 60 kadına kocası, dini nikâhlı kocası, sevgilisi, eski sevgilisi şiddet uyguladı, kadınlar kendilerine şiddet uygulayan 38 erkeği tanımıyordu, en az on iki kadına da baba, oğul, damat gibi aile üyeleri şiddet uyguladı.

Erkeklerin 76 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, on kadını “ayrılmak istediği”, “barışmak istemediği” bahanesi ile öldürdü. İki kadını arazi kavgasını “bahane” ederek öldüren erkekler, iki kadını hırsızlık yaparken, üç kadını ekonomik, iki kadını park yeri tartışması, iki kadını da “kıskançlık” bahanesi ile öldürdü.

Erkekler, 75 kadını darp etti, dokuz kadını bıçakla yaraladı, on bir kadını ateşli silahlarla yaraladı. Bir kadını yakan erkekler bir kadına da araba ile çarptı.

Erkekler, 32 kadına ev içi, 42 kadına da sokak, hastane, araç, ofis, otopark, market gibi ev dışı alanlarda şiddet uyguladı. Erkeklerin 23 kadına nerede şiddet uyguladığı basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Kadınlara şiddet uygulayan en az 110 fail vardı. Sadece yedi erkek tutuklandı, on dokuz fail erkek gözaltına alındı.

En az yirmi iki fail hakkında hiçbir işlem yapılmadı, otuz altı failin hukuki süreci basına yansımadı.

En az on iki failin durumu basına “kaçtı”, “aranıyor” olarak yansıdı. En az on dört failin hukuki süreci basına “soruşturma başlatıldı” olarak yansıdı.

Seks İşçiliğine Zorlama

Eylül’de erkekler, en az 59 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 33 idi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında kız çocukları da vardı.

Kadınlardan 14’ü Türkiye vatandaşı değildi.

Hukuki Süreç

Kadınlara zora seks işçiliği yaptıran 93 fail vardı.

Sadece 24 fail tutuklandı. 60 fail gözaltına alındı, dokuz failin hukuki süreci basına yansımadı.

 

Açıklama

bianet’in erkek şiddeti çetelesinde basına yansıyan ve sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz.

Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz.

Sene sonunda, çetelelerde yer alan bu faili belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlerin akıbetini araştırarak, zaman içinde aydınlatılan vakaları eğer toplumsal cinsiyet temelli ise çeteleye ekliyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dahil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dahil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dahil etmiyoruz.

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsıyor.

Örneğin, “Kadını, evinde, profesyonel asker olan kocası ateşli silahla öldürdü” gibi.

Erkeklerin, çocuklara uyguladığı şiddeti de, şiddetin boyutlarının görünür olması açısından çeteleye ekliyoruz.