SES Eşitlik ve Kadın Platformu’ndan yeni podcast serisi: Yükselt SES’ini

18 Nisan 2023 Türkçe
Facebook Twitter Google

SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu, NewsLabTurkey’in Equalab programı desteğiyle hayata geçirdiği podcast serisi Yükselt SES’ini ile her hafta kadın gündemine dair başlıkları, eşitlik, adalet ve dayanışma haberlerini dinleyicileriyle paylaşıyor.

SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu; dijital platformlardaki sesini daha geniş kitlelere ulaştırmak ve sadece yazılı içeriklerle değil, sesli olarak da sözünü duyurmak üzere “Yükselt SES’ini!” podcast serisine başladı. Şubat 2023’te NewsLabTurkey’in Equalab programı kapsamında desteklenen podcast programının sunuculuğunu Duygu İslamoğlu üstleniyor.

Yaklaşık 10 dakika süren bölümlerde, SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu’nda yayınlanan güncel haberlerin yanı sıra haftanın kadın ve dayanışma gündemine dair önemli başlıklar paylaşılıyor.
Yükselt SESini podcast yayınlarını hazırlayan ve sunan Duygu İslamoğlu, medyada kadın haberlerine yeterince yer verilmediğini hatırlattı ve “Haftanın kadın gündemini bir araya getiren içerikler bizim için çok değerli. Kadın haberi dediğimizde medyanın aklına ilk olarak kadınlara yönelik uygulanan şiddet haberleri geliyor, kadın kategorilerinde ya şiddet haberlerini buluyoruz ya da sağlıklı beslenme önerileri benzeri gündelik içerikler görüyoruz” dedi.

 “Yeni medya araçlarıyla etkimizi artırmak istiyoruz”

SES Eşitlik Adalet Kadın Platformu editörü Eda Doğançay ise toplumsal cinsiyet odaklı ilk ve tek bülten olan ‘Haftanın Kadın Gündemi’ni podcast olarak da dinleyiciyle buluşturmak ve daha fazla kişiye ulaşmak istediklerini söyledi:

“Bu zamana kadar Platform internet medyası ekosisteminde güvenilir bir mecra haline geldi. Platformumuz, toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan bireylerin ve toplulukların seslerini daha iyi duyurabilecekleri, yeni nesil düşünce ve ifade şekillerinin geliştiği bir platform olduğu gibi, insanların düşünme ve ifade etme yollarını şekillendirme gücüne de sahip. Platform olarak yeni medya araçlarını kullanarak etkimizi artırmak istiyoruz.”

Spotify, Apple Podcasts ve YouTube üzerinden yayınlanan “Yükselt SES’ini!” podcast serisinin tamamına buradan ulaşabiliyor.

SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin dijital platformu olan SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu, 2018 yılından bu yana çeviri, söyleşi, haber ve derlemelerden oluşan içerikleri yayınlayarak kadın gündemini takipçileriyle buluşturuyor. 2020 yılı itibarıyla SES Platformu, Türkiye’nin ilk ve tek toplumsal cinsiyet odaklı haftalık e-bültenini çıkarmaya başladı ve 10 bine yakın abonesine her hafta kadın gündemine dair önemli başlıkları iletmeye devam ediyor.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği hakkında

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşmak üzere aktif vatandaşlığı destekleme misyonuyla eşitlik ve dayanışma değerlerini savunan, bu doğrultuda projeler geliştiren bir sivil toplum kuruluşudur. SES, kadının eşitlik mücadelesini dijital medyada sürdürmek üzere SES  Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu adlı dijital kadın haber sitesini yayınlıyor.