Hindistan’da Yüzyılların Yasağına Kadın Zinciri

Ocak 2019
Facebook Twitter Google

Hindistan’ın güneyindeki Kerala eyaletinde 1 Ocak 2019 Salı günü yaklaşık 5 milyon kadın 620 kilometrelik bir insan zinciri oluşturdu. Hinduizm’in en önemli tapınaklarından olan Sabarimala’ya kadınların girebilmesini ve cinsiyet eşitliğini savunmak için oluşturulan zincir eyaletin kuzeyinden güneyine uzandı.

Hinduizm için önemli ve kutsal sayılan Sabarimala tapınağı “regl olma yaşındaki kadınlara” kapalı olduğu için 10-50 yaş arasındaki kadınlar tapınağa alınmıyor.

Hindistan Yüksek Mahkemesi 2018’in Eylül ayında yasağın kaldırılması hükmünde bulunmuştu ancak tapınağa girmeye çalışan kadınlar Hindular tarafından engellenmeye devam ediliyor.

İki kadın tapınağa Girdi

2 Ocak 2019 Çarşamba sabahı erken saatlerde elli yaşın altında iki kadın tapınağa giren ilk kadınlar oldu. Tapınak yönetimi “kutsal mekanın kirlendiğini” açıklayarak, “kirlilikten arındırma ritüelleri” yapmak üzere tapınağı kapattı.

Hint basını tarafından isimleri Bindu ve Kanaka Durga olarak açıklanan kadınlar geçtiğimiz ay tapınağa girmeye çalışmıştı, ancak Hindu protestocular tarafından engellenmişti.

“Her yaştan kadın tapınağa girebilmeli”

BBC Hintçe’ye konuşan genç protestocu Kavita Das “Bu kadınların ne kadar güçlü olduğunu, birbirimize nasıl destek olabildiğimizi göstermenin çok güzel bir yolu. Tapınağa her yaştan kadının girebilmesi hakkını savunuyorum. Hiçbir gelenek ya da geri kalmış düşünce kadınları durduramaz. İbadet etmek isteyen herkesin buna hakkı var” dedi.

Hindistan’da Yüzyılların Yasağına Kadın Zinciri - Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Kütüphanesi

Mahkeme kararının uygulanması ve cinsiyet eşitliğini savunmak için oluşturulan “kadın duvarı” eyalette iktidarda olan sol eğilimli parti tarafından desteklendi.

Ancak Hindistan’ın iktidar partisi Bharatiya Janata (BJP) mahkeme kararının Hindistan’ın “değerlerine bir saldırı” olduğunu savunuyor. Çoğunluğunu Hinduların oluşturduğu BJP dini açıdan ayrılıkçı politikalar izliyor.

  • Etiketler