Erkekler Ocak’ta 31 kadını öldürdü

Evrim Kepenek 03 Şubat 2023 Türkçe, Kürtçe
Facebook Twitter Google

 İnfografik: Yağmur Karagöz/bianet, fotoğraf: Şehlem Kaçar/csgorselarsiv.org

Haberin Kürtçesi için tıklayın

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Ocak’ta en az 31 kadını ve en az dört çocuğu  öldürdü.

TIKLAYIN- Erkekler Ocak’ta 31 kadını öldürdü

TIKLAYIN – Erkek şiddeti Ocak 2023

TIKLAYIN- Kadınlar mücadele ediyor erkek şiddeti yargılanıyor

Aralık’ta en az 28 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı.

Erkekler, en az 72 kadına şiddet uyguladı, en az 11 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az yedi kadını taciz etti. Ocak 2023’de basına yansıyan bir tecavüz vakası olmadı. Yansımaması olmadığı anlamına gelmiyor.

Okuma Önerileri

2010-2013 Erkek Şiddeti Çeteleleri ve Düşündürdükleri

İstatistiklerle 2015-2016 Erkek Şiddeti Davalarında Çıkan Kararlar

11 yılın erkek şiddeti sayıları konuşuyor

Çetele üzerine nasıl çalıştık?

Erkek şiddeti ve kadın cinayetlerine nüfus ve SEGE’den bakış

Erkek şiddetinde ne neyi artırıyor, ne neyi düşürüyor?

Prof. Dr. Taşıran: Erkek şiddetinin daha fazla analize ihtiyacı var

Cinayet

Erkekler, Ocak’ta en az 31 kadını öldürdü; geçen yıl da aynı ay bu sayı 23 idi. Erkekler, kadınların yanındaki beş erkeği de öldürdü.

Erkekler, en az altı kadını koruma kararına rağmen öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri transtı.

Aralık’ta erkeklerin öldürdüğü kadınlar

Aslı Y., Aysun Ahnas, Ayşegül T., Ayşenur Akkurt, Bedriye E., Canan Ö. Canan S., Cansu Demirel, Dilara Gültay, Ecem Seçkin*, Emine E., Esengül K., Fadime Aç, Fatma E., Filiz Kaplan, Hülya Çetinkaya, Mine A., Muhbet C., N.U., Nevmiye Vural, Nurcan İnan, Pelin Sezer, S.Ü., Sema D., Sultan B., Sunay T., Şirvan G., Tuğçe C., Ummuhan Zerrin U., Ülkü Deniz E., Zerrin Büyük.

 *Erkeklerin öldürdüğü trans kadın. 

Erkeklerin kadınları öldürdüğü iller

Adana (1), Ağrı (1), Antalya (2), Bursa (4), Denizli (1), Eskişehir (2), Hakkari (1), Hatay (1),
İstanbul (7), İzmir (2), Kırşehir (1), Kütahya (1), Malatya (1), Mersin (1), Muğla (1), Samsun (2),
Tekirdağ (2).

Erkeklerin 11 kadını “ayrılmak istediği”, “barışmak istemediği” için öldürdü. Erkeklerin, 20 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı.

15 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler, dokuz kadını da babası, oğlu, torunu ve abisi öldürdü. İki kadını arkadaşı, iki kadını akrabası öldürürken, üç kadını öldüren erkeklerin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, yedi kadını sokak, park, iş yeri gibi ev dışı alanlardan, 20 kadını ev içinde öldürdü. Erkeklerin dört  kadını nerede öldürdüğü bilgisi basına yansımadı.

Erkekler, 11 kadını kesici silahlarla, 16 kadını ateşli silahla, bir kadını boğarak bir kadını darp ederek öldürdü. Erkekler iki kadını yaktı.

Ocak’ta aydınlatılan/ basına yansıyan çocuk cinayetleri

*Urfa’da intihar ettiği ileri sürülen ve hastaneye götürülürken yolda hayatını kaybeden Özgül Zonturlu’yu (30), kocası M.A.’nın öldürdüğü öğrenildi. Kadın, 7 Aralık 2021 tarihinde aracın içinde koltukta kafasından vurulmuş halde bulunmuştu.

 

Hukuki Süreç

Kadınları öldüren 28 fail erkekten sadece 13 fail erkek tutuklandı. Altı fail gözaltına alındı. Altı failin hukuki süreci basına “intihar etti”, bir failin süreci de “kaçtı” diye yansıdı. İki failin hukuki süreci basına yansımadı.

*Bazı vakalarda erkekler birden fazla kadını öldürmüştü.

Çocuk cinayeti 

Ocak’ta erkekler en az dört çocuğu öldürdü. Geçen yıl aynı ay bu sayı üç di. Dört çocuğu da babaları öldürdü. Batman’da çocuğunu öldüren baba “Annesine acı vermek istedim” dedi.

Erkeklerin öldürdüğü çocukların isimleri

Adara A. Büşra A., Berat A., Yusuf Efe A.

 

Erkeklerin çocukları öldürdüğü iller

İstanbul (3), Batman (1)

 

Hukuki Süreç

Çocukları öldüren iki fail erkek vardı. Bir failin hukuki süreci basına yansımazken bir fail intihar etti.

Taciz

Ocak 2023’de erkekler en yedi kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay, sekiz idi.

Erkekler, altı kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. Erkekler, en az bir kadını da görüntüsünü çekerek taciz etti.

Erkekler altı kadını metro, otobüs, sokak gibi ev dışı alanlarda, bir kadını da ev içinde taciz etti.

Bir kadını üniversitede öğretim üyesi bir erkek, iki kadını iş arkadaşı, bir kadını kocası taciz etti. Üç kadını taciz eden erkeğin kim olduğu bilgisi basına yansımadı.

Erkeklerin kadınları taciz etiği iller

Aydın (1), Edirne (1), İstanbul (3), Kocaeli (1), Muğla (1).

 

Hukuki Süreç

Kadınları taciz eden yedi fail vardı. Sadece iki fail tutuklandı. Üç fail hakkında soruşturma başlatıdı. İki failin hukuki süreci basına yansımadı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Ocak’ta en az 11 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 27 idi. Bir çocuk istismarı çocuk hamile kaldığı için açığa çıktı. Erkeklerin istismar ettiği çocuklardan biri erken yaşta zorla evlendirilmişti.

Erkekler, 10 çocuğu okul, kuran kursu, tarikat evi gibi ev dışı alanlarda, bir çocuğu da ev içinde istismar etti.

Bir çocuğu bir tarikat üyesi, iki çocuğu okul müdürü, bir çocuğu akrabası, bir çocuğu babası, bir çocuğu erken yaşta zorla evlendirildiği erkek, bir çocuğu aralarında kamu görevlilerin de olduğu 40 erkek istismar etti. Dört çocuğu istismar eden erkeklerin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

Antalya (2), Bursa (1), İstanbul (3), Konya (1), Muğla (1), Şırnak (1), Van (1). *Erkeklerin bir çocuğu nerede istismar ettiği bilgisi basına yansımadı.

Bursa’da 2 ay önce öldüğü tespit edilen Suriye vatandaşı bir kadının cesedi hayvan gübresinde bulundu. Olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.

 

Hukuki Süreç

Çocukları istismar eden 50 fail erkek vardı. Sadece üç fail tutuklandı. Beş fail gözaltına alındı. Bir fail serbest bırakıldı. İki fail hakkında dava açıldı. İki failin hukuki süreci basına yansımazken, 37 fail hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

Şiddet / Yaralama

Erkekler, Ocak’ta 72 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl da aynı ay bu sayı, 57 idi. 

Erkeklerin şiddet uyguladığı en az dokuz kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az on iki kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.

Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller

Adana (2), Aksaray (1), Ankara (1), Bolu (2), Burdur (1), Bursa (1), Denizli (2), Edirne (17), Eskişehir (2), Hatay (1), İstanbul (11), İzmir (1), Karaman (1), Kocaeli (2), Konya (1), Manisa (1), Mardin (1), Ordu (2), Trabzon (1), Urfa (1), Van (1), Zonguldak (1).

En az 56 kadını kocası, sevgilisi erkekler yaraladı. Bir kadını taksi şoförü, dokuz kadını abi, damat, baba gibi aile üyeleri, yaraladı. Bir kadını hırsız, doktor bir kadını hastası, üç kadını arkadaşı, bir kadını da işvereni yaraladı.

Erkekler, 22 kadına boşanmak istediği/barışmak istemediği için şiddet uyguladı. Bir kadına “gasp etmek” için şiddet uygulayan erkekler, bir kadını da “resmi nikah istediği” için yaraladı. Erkekler iki kadına da “kıskandığı” için şiddet uyguladı. Erkeklerin 46 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 51 kadını darp ederek, sekiz kadını ateşli silahlarla, dokuz kadını kesici aletlerle yaraladı. Erkekler, iki kadını yaktı, bir kadına işkence etti. Bir kadını da havai fişekle yaraladı.

Erkekler, 51 kadını ev içinde, 21 kadını ormanlık alan, gazino ve sokak gibi ev dışı alanlarda yaraladı. Erkeklerin bir kadını nerede yaraladığı basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Kadınlara şiddet uygulayan en az 72 fail erkek vardı. Sadece sekiz fail tutuklandı, 16 fail gözaltına alındı. 30 fail hakkında yasal süreç başlatıldı veya tedbir kararı uygulandı. Altı failin süreci basına “aranıyor”, “kaçtı” diye yansıdı. 12 failin hukuki süreci basına yansımadı.

Seks İşçiliğine Zorlama

Ocak’ta erkekler en az 13 kadını seks işçiliğine zorladı. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

Erkeklerin kadınları seks işçiliğine zorladığı iller

Erzincan (3), Kocaeli (8).

 

Hukuki Süreç

Kadınları seks işçiliğine zorlayan 8 fail vardı. İki fail gözaltına alındı, altı fail tutuklandı.

 

Açıklama

bianet’in erkek şiddeti çetelesinde basına yansıyan ve sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz.

Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz.

Sene sonunda, çetelelerde yer alan bu faili belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlerin akıbetini araştırarak, zaman içinde aydınlatılan vakaları eğer toplumsal cinsiyet temelli ise çeteleye ekliyoruz.

Masumiyet karinesi gereği resmi olarak evli çiftlerde kadının ve erkeğin soyadını kısaltarak yazıyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dâhil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dâhil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dâhil etmiyoruz.

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsıyor.

Örneğin, “Kadını, evinde, profesyonel asker olan kocası ateşli silahla öldürdü” gibi.

Erkeklerin, çocuklara uyguladığı şiddeti de şiddetin boyutlarının görünür olması açısından çeteleye ekliyoruz.