Erkekler Nisan’da 29 kadını öldürdü

Evrim Kepenek 4 Mayıs 2022 Türkçe, İngilizce, Kürtçe
Facebook Twitter Google

  • TARİH 4 Mayıs 2022
  • SÖYLEŞİ Evrim Kepenek
  • HABER Evrim Kepenek
  • KAYNAK bianet
  • YAYIN DİLİ Türkçe, İngilizce, Kürtçe
  • PAYLAŞ Facebook Twitter LinkedIn Yazdır

 

İnfografik: Yağmur Karagöz

Haberin İngilizcesi / Kürtçesi için tıklayın

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Nisan’da en az 29 kadını öldürdü, en az iki kadına tecavüz etti.

Nisan’da en az 15 kadının ölümü (Muğla (1), Manisa (1), Kastamonu (1), Mardin (1), Ordu (1), Isparta(1), Zonguldak (1), Maraş (1), Karaman (1), Bursa (1), İstanbul (1), Malatya (1), Aydın (1), Urfa (1), Kocaeli (1), basına şüpheli olarak yansıdı.

TIKLAYIN – bianet erkek şiddeti çetelelerinin tamamı

TIKLAYIN – bianet erkek şiddeti çetelesi metodolojisi

Hatay’da bir kadın kendisine sistematik şiddet uygulayan ve işkence eden kocasına karşı meşru müdafaa hakkını kullandı.

Erkekler, Nisan’da Kırıkkale, Mersin, İzmir ve Diyarbakır’da kadınları öldürmekle veya kadınlara zarar vermekle tehdit etti.

Urda’da Suriyeli bir kadının ölümü basına “faili belirlenmemiş cinayet” olarak yansıdı.

2021-2022

2021’in ilk dört ayında erkekler, 108 kadını öldürdü, 37 kadını taciz etti, 49 çocuğu istismar etti, 39 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 256 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 253 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı. 2021’in ilk dört ayında 74 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler, yılın ilk dört ayında en az yedi çocuğu öldürdü.

2022’nin ilk dört ayında erkekler, 99 kadını öldürdü, 34 kadını taciz etti, 83 çocuğu istismar etti, 238 kadına şiddet uyguladı, 11 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 262 kadını seks işçiliğine zorladı. 2022’nin ilk dört ayında 70 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler, yılın ilk dört ayında en az dokuz çocuğu öldürdü.

Cinayet

Erkekler, Nisan’da en az 29 kadını öldürdü; geçen yıl bu sayı 17 idi. Ayrıca erkekler, kadınların yanında bulunan en az beş erkeği de öldürdü.

Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Azerbaycan, bir kadın da Özbekistan vatandaşıydı. Üç erkek, üç kadını hapishaneden izinli çıkarak öldürdü.

Erkekler en az yedi kadını “koruma” veya “uzaklaştırma” kararına rağmen öldürdü.

Nisan’da erkeklerin öldürdüğü kadınlar

Ayşe Ş., Berivan Altürk, Bilge A., Ceylam K., Demet A., Duriye G., Elif G., Esma S., Fatma N., Gözde Ç., Gülay Doğan, Hatce K., Hatice E., Hatice K., Havva Ruhcan, Irodakhon D., İrem Kostakoğlu, Kader Gökçe, Nahide Özçimen, Nur E., Nurcan S., Remziye Tüysüz, Semta T., Sevim Yılmaz, Şükrü Gür, Turana Umayev, Ülkü Durmaz, Zenep Gıcık, Zerif Doğan.

 

Erkeklerin kadınları öldürdüğü iller

Adana (2), Aksaray (1), Aydın (1), Balıkesir (1), Bolu (1), Burdur (1),  Elazığ (2), Erzurum (1),  Giresun (1), İstanbul (6), İzmir (2), Kayseri (1), Konya (1), Muğla (1),  Osmaniye (1), Sakarya (1),  Sinop (1),  Şırnak (1), Tekirdağ (1), Trabzon (1).

Erkeklerin 12 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler 12 kadını ayrılmak istediği veya barışmak istemediği için öldürdü. İki kadını velayet, iki kadını miras tartışması sırasında öldüren erkekler, bir kadını da kıskançlık “bahanesi” ile öldürdü.

22 kadını kocası, eski kocası veya sevgilisi öldürdü. Bir kadını oğlu, seks işçisi bir kadını “müşterisi”, beş kadını da damadı, torunu, eniştesi gibi akrabaları öldürdü.

Erkekler, 19 kadını ev içinde, 10 kadını işyeri, ormanlık alan, sokak, hastane gibi ev dışı alanlarda öldürdü.

Erkekler kadınlardan yarısından fazlasını ateşli silahlarla öldürdü.

Erkekler, 23 kadını ateşli silahlarla, dört kadını boğarak, iki kadını da kesici aletle öldürdü.

Hukuki Süreç

Kadınları öldüren 29 failden 15’i tutuklandı. 11 fail intihar etti. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Bir failin hukuki süreci basına “aranıyor”, bir failin hukuki süreci de “gözaltında” diye yansıdı.

Çocuğa şiddet-Çocuk Cinayeti

Ankara’da bir, İstanbul’da da bir olmak üzere iki çocuğu babası ağır bir şekilde yaraladı. Balıkesir’de bir baba 3 yaşındaki oğlunu öldürdü.

Öldürülen çocuğun ismi

Muhammet Tahir A.

 

Hukuki Süreç

Çocuklara şiddet uygulayan erkeklerden biri tutuklandı, biri gözaltına alındı. Çocıuğunu öldüren babanın hukuki süreci de basına yansımadı.

Cinsel Saldırı /Tecevüz

Basına yansıyan bilgilere göre erkekler, Nisan’da en az iki kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay erkeklerin tecavüz ettiği kadın sayısı dokuzdu.

İki kadına da tecavüz eden kim olduğu bilgisi basına yansımadı. Erkekler iki kadına da ev dışındaki alanlarca tecavüz etti.

Erkeklerin kadınlara tecavüz ettiği il

İstanbul (2)

 

Hukuki Süreç

Kadınlara tecavüz eden iki fail de aranıyor.

Taciz

Nisan 2022’de erkekler en az 14 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay sekiz idi.

Erkekler, 11 kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. Erkekler üç kadını da fotoğrafını veya videosunu çekerek taciz etti.

Erkekler 14 kadını ev dışı alanlarla taciz etti. Kadınları taciz eden 13 erkeğin yakınlık derecesi basına yansıması.

Erkeklerin kadınları taciz etiği iller

Manisa (1), İstanbul (8), Edirne (2), Eskişehir (2), Kocaeli (1).

 

Hukuki Süreç

Kadınları taciz eden 13 fail erkek vardı. Altı erkek tutuklandı. Bir fail hakkında yasal işlem başlatıldı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı. İki fail aranıyor, 3 fail erkek gözaltına alındı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Nisan’da en az 18 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı sekiz idi.

En az 12 çocuğu istismar eden 30 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. Dört çocuğu öğretmeni, bir çocuğu devlet memuru bir erkek, bir çocuğu da servis şoförü istismar etti.

Erkekler, 18 çocuğu okul, sokak gibi ev dışı alanlarda istismar etti. Erkeklerin istismar ettiği çocuklardan biri Iraklıydı.

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

Dersim (3), Düzce (1), Urfa (1), Denizli (1), Samsun (1), İstanbul (4), İzmir (1), Zonguldak (2), Manisa (4).

 

Hukuki Süreç

Çocukları istismar eden 33 fail erkek vardı. 24 fail tutuklandı. Altı fail serbest bırakıldı. Bir fail aranıyor. İki fail gözaltına alındı.

Şiddet/Yaralama

Erkekler, Nisan’da en az 52 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl da aynı ay bu sayı, 68 idi. 

Erkeklerin şiddet uyguladığı 12 kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az sekiz kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri Fransalıydı.

Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller

Adıyaman (1), Afyon (1), Aksaray (1), Antalya (2), Bartın (1), Batman (2), Bolu (1), Bursa (1), Çanakkale (1), Denizli (1), Edirne (17), Eskişehir (1), İstanbul (9),İzmir (1), Kars (1),Kocaeli (1), Mersin (2), Maraş (1), Samsun (1), Sivas (2), Tekirdağ (2), Zonguldak (2).

En az 39 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler yaraladı. Sekiz kadını yaralayan sekiz erkeğin yakınlık derecesi basına yansımazken, beş kadını da baba, abi, torun gibi ailesinden erkekler yaraladı.

Erkeklerin 36 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımazken, erkekler 14 kadına ayrılmak istediği, barışmak istemediği için şiddet uyguladı. Erkekler, dört kadını da kıskandığı için yaraladı.

Erkekler, 41 kadını darp ederek yaralarken, beş kadını ateşli silahlarla, beş kadını da kesici aletle yaraladı. Erkekler bir kadını da yaktı.

Erkekler, 27 kadını kuaför salonu, iş yeri, otobüs, ormanlık alan gibi ev dışı alanlarda, 24 kadını ev içinde yaraladı. Erkekler bir kadına sosyal medyada şiddet uyguladı.

Hukuki Süreç

Kadınlara şiddet uygulayan en az 52 fail vardı. Sadece üç fail tutuklandı. Faillerden 19’unun hukuki süreci basına “yasal işlem başlatıldı” diye yansıdı.

Altı fail gözaltına alındı. Dört failin hukuki süreci basına “aranıyor”, “kaçtı” diye yansırken, dört failin hukuki süreci “serbest bırakıldı” diye yansıdı. En az 16 failin hukuki süreci basına yansımadı.

Seks İşçiliğine Zorlama

Erkekler, Nisan’da en az 38 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 58 idi. Seks işçiliğine zorlanan 5 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

Hukuki Süreç

Kadınları seks işçiliğine zorlayan 29 fail vardı. 17 fail tutuklandı. Altı fail gözaltına alındı, altı fail de gözaltından serbest bırakıldı.

 

Açıklama

bianet’in erkek şiddeti çetelesinde basına yansıyan ve sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz.

Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz.

Sene sonunda, çetelelerde yer alan bu faili belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlerin akıbetini araştırarak, zaman içinde aydınlatılan vakaları eğer toplumsal cinsiyet temelli ise çeteleye ekliyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dâhil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dâhil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dâhil etmiyoruz.

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsıyor.

Örneğin, “Kadını, evinde, profesyonel asker olan kocası ateşli silahla öldürdü” gibi.

Erkeklerin, çocuklara uyguladığı şiddeti de şiddetin boyutlarının görünür olması açısından çeteleye ekliyoruz.

 

*Fotoğraf: Evrim Kepenek/bianet