Erkekler Mart’ta 25 Kadını Öldürdü

Evrim Kepenek
Facebook Twitter Google

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Mart 2020’de en az 25 kadını ve kadınların yanlarında bulunan iki erkeği öldürdü.

Mart’ta en az 14 kadının ölümü (Antalya 4, Mardin, Mersin, Diyarbakır, Çanakkale, Artvin, Adıyaman, Şırnak, Sivas, İstanbul, Samsun) basına şüpheli olarak yansıdı.

Mart 2020’de Sinop ve Antalya’da iki kadının intiharı “şüpheli”,  İzmir’de Nuray V. isimli kadının “ölümü” basına “faili belirlenmemiş cinayet” şeklinde yansıdı.

Ayrıca erkekler, en az dört kadını  (İstanbul, Trabzon, Mersin ve Bursa)  öldürmekle tehdit etti.

Mart 2020’de Ankara’da bir kadın meşru müdafaa hakkını kullandı; kendisine 25 yıl boyunca sistematik olarak cinsel ve psikolojik saldırıda bulunan kocasını öldürdü.

2019-2020

2020’nin ilk üç ayında erkekler, 66 kadını öldürdü, 31 kadını taciz etti, 77 çocuğu istismar etti, 20 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 338 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 145 kadına şiddet uyguladı.

2019’un ilk üç ayında erkekler, en az 68 kadını öldürmüş, 20 kadını taciz etmiş, 33 çocuğu istismar etmiş ve 12 kadına da tecavüz etmişti. Basına yansıyan verilere göre erkekler, 2019 ilk üç ayında 89 kadını yaralamış ve en az 72 kadını da seks işçiliğine zorlamıştı.

Cinayet

Erkekler Mart 2020’de en az 25 kadını; Mart 2019’da  22 kadını öldürdü.

Bir kadını öldüren erkek kadına sistematik olarak işkence ediyordu. Bir kadın öldürülmeden önce koruma başvurusu yapmıştı. Öldürülen kadınlardan biri İngiltere biri de Azarbeycan vatandaşıydı. Kadınları öldüren erkeklerden biri polis, biri de astsubaydı.

Mart 2020’de erkeklerin öldürdüğü kadınlar 

Anastasiya M., Bahtiyar K., Dilek K., Gamze S., Gönül G., Günay Ş., Halime D., Hatice B., Hatice K., L.K., Lale B., Latife B., Maşide Y., Melek D., Münevver Ş., Neşe O., Özlem M., Pınar A., Pınar U.B., S.İ., Sultan A., Suriye Ö., Ulviye H., Vildan A.Y., Viviant B.

 

Erkeklerin kadınları öldürdüğü iller

Ankara (1), Antalya (1), Antep (1), Aydın (2), Bursa (2), Denizli (1), Diyarbakır (2), İstanbul (3), İzmir (1), Karabük (1), Kars (2), Konya (2), Mardin (1), Muğla (1), Ordu (1), Rize (1), Samsun (1), Tekirdağ (1),

Erkeklerin on sekiz kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, üç kadını “boşanmak istiyor”, üç kadını “kıskançlık”, bir kadını “gasp” “bahanesi” ile öldürdü.

Kadınların yüzde 68’ini kocası,sevgilisi öldürdü.

Mart’ta 12 kadını kocası/sevgilisi, beş kadını eski kocası/eski sevgilisi, dört kadını baba, oğlu ve kardeşi gibi aile üyeleri, bir kadını yaşadığı kentin belediye başkanı öldürdü. Üç kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler kadınların yarısından fazlasını ateşli silahlarla öldürdü.

Erkekler 13 kadını ateşli silahlarla, on kadını bıçakla, bir kadını iple boğarak öldürdü. Erkeklerin bir kadını öldürme şekli basına yansımadı.

Erkekler, on kadını ev içinde, sekiz kadını da sokak, iş yeri, hastane, akaryakıt istasyonu gibi ev dışı alanlarda öldürdü. Erkeklerin yedi kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Kadınları öldüren en az 25 fail vardı. Faillerden sadece beşi tutuklandı. Faillerden 14’ü gözaltına alındı.

Dört fail intihar etti. Bir failin hukuki süreci basına “aranıyor” olarak yansıdı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

 

Geçmiş aylarda işlenen, basına Mart’ta yansıyan cinayetler

*Antalya’da 8 yıl önce kaybolan Hatice B.’yi (38) kocası B.B.’nin (38) öldürdüğü, iki kişinin yardımıyla gömdüğü belirlendi. B.B. cinayeti itiraf etti, eski karısı M.T. ve arkadaşı S.D. yardım ettikleri için gözaltına alındı. B.B.’nin M.T. ve S.D.’yi kendisine yardım etmeleri için çocuklarına zarar vermekle tehdit ettiği, kadını sazlık alana gömdükleri ortaya çıktı.

*10 Şubat 2019’da Düzce’de yol kenarında valiz içerisinde bıçaklanarak öldürülmüş bulunan cesedin 30-50 yaşlarında bir kadın olduğu belirlendi. Kadının kimliğinin belirlenmesi ve zanlı ya da zanlıların yakalanması için çalışma sürüyor.

* İzmir’de 4 Şubat’ta Suriye vatandaşı 5 aylık hamile olan Manar A.’yı (35) ve oğlu Muhammed C.’yi (5) öldüren kişinin Suriye vatandaşı Y.A. (30) olduğu tespit edildi. Cinayet Şubat ayında basına “faili belirlenmemiş cinayet” olarak yansımıştı. Y.A. gözaltında kadını ve çocuğu öldürdüğünü itiraf etti. Manar A. ve oğluyla aynı mahallede yaşayan Y.A.’nın eve hırsızlık için girdiği ortaya çıktı.

*Manisa’da Ocak ayında M.Ü. isimli erkeğin kendisiyle evlenmeyi reddettiği için bir kadını işyerinde bıçaklayarak öldürdüğü iddia edildi. Olay kadının aile bir yerel haber sitesine konuşunca 19 Şubat’ta basına yansıdı.

Tecavüz

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, Mart 2020’de erkeklerin hiçbir tecavüz vakası basına yansımadı. Erkekler,  Mart 2019’da en az altı kadına tecavüz etmişti.

Taciz

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Mart’ta en az 10 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı yediydi. Erkeklerin taciz ettiği kadınlardan biri Çin, Biri Fas biri de Azerbaycan vatandaşıydı. En az bir vakada erkek kadına şiddet de uyguladı.

Kadınlar kendilerini taciz eden erkeklerden dokuzunu tanımıyordu. Bir kadını iş arkadaşı taciz etti.

Erkekler sekiz kadını sözlü ve fiziki olarak, iki kadını da karşısında cinsel tatmin yaşamaya çalışarak taciz etti. Erkekler iki kadını toplu taşıma araçlarında, sekiz kadını sokak/bahçe gibi kamuya açık alanlarda taciz etti.

Erkeklerin kadınları taciz ettiği illerAdana (1), Denizli (1), İstanbul (7), Sakarya (1).

 

Hukuki Süreç

Faillerden beşi gözaltına alındı, bir failin durumu basına “soruşturma başlatıldı” diye yansıdı. Bir fail serbest bırakıldı. Faillerden üçünün hukuki süreci basına yansımadı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Mart’ta en az 23 kız ve oğlan çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Geçen yıl, aynı ay bu sayı sekizdi. Çocuklardan biri hamile kaldığı için istismar açığa çıktı.

En az 10 çocuk kendisini istismar edeni tanımıyordu. Çocuklardan ikisini öğretmenleri, birini öğrenci servisi şoförleri, bir çocuğu üç imam, iki çocuğu abisi, bir çocuğu rehabilitasyon öğretmeni, bir çocuğu komşusu, bir çocuğu bakkal, en az dört çocuğu spor öğretmenleri istismar etti. İstismar edilen çocuklardan biri engelliydi.

Erkeklerin sekiz çocuğu nerede istismar ettiği bilgisi basına yansımazken, erkekler, altı çocuğu bakkalda, bir çocuğu sağlık merkezinde, bir çocuğu serviste, bir çocuğu asansörde, iki çocuğu okulda, üç çocuğu evde en az bir çocuğu da sokakta istismar etti.

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

Adana (1), Adapazarı (1), Antalya (3), Diyarbakır (1), Isparta (1), İstanbul (1), Konya (4), Manisa (2), Sinop (2), Zonguldak (6), bir istismarın nerede gerçekleştiği basına yansımadı.

 

Hukuki Süreç

Çocukları istismar eden 17 fail vardı. Faillerden sadece beşi tutuklandı. Bir fail gözaltına alındı, üç fail adli kontrolle serbest bırakıldı ve aynı zamanda resmi kurumdaki görevlerinden uzaklaştırıldılar. Faillerden yedisi hakkında soruşturma başlatıldı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Şiddete Yaralama

Erkekler, Mart’ta en az 46 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 20 idi.

Kadınlardan en az beşinin sağlık durumu basına “ağır” olarak yansıdı. Erkekler yaraladıkları kadınlardan üçüne sistematik olarak şiddet uyguluyordu.

Erkeklerin şiddet uyguladı kadınlardan biri Afganistan biri de Irak vatandaşıydı. Kadınlara şiddet uygulayan erkeklerden birinin uzaklaştırma kararı vardı ve bu kararı ihlal ederek kadına şiddet uyguladı.

Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller

Adapazarı (1), Aksaray (1), Antalya (2),Denizli (1), Edirne (18), Elazığ (3), Hatay (1),  İstanbul (9), İzmir (1), Kayseri (3), Kocaeli (1), Manisa (1), Samsun (1), Trabzon (1), Urfa (1), Van (1).

Kadınlara şiddet uygulayan yedi erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. 27 kadına koca/sevgilisi, beş kadına eski koca ve sevgilisi, altı kadına abi, oğul gibi aile üyeleri, bir kadına işvereni şiddet uyguladı.

Erkeklerin 34 kadına şiddet “bahanesi” basına yansımazken, sekiz kadın “ayrılmak istediği”, “barışmak istemediği”, üç kadın “kıskançlık”, bir kadın da “gasp” bahanesi ile şiddet uyguladı.

Erkekler, 35 kadını darp ederek, sekiz kadını ateşi silahlarla, iki kadını bıçakla, bir kadını camdan atarak yaraladı.

Hukuki SüreçKadınlara şiddet uygulayan en az 45 fail vardı.

Faillerden sadece üçü tutuklandı, bir fail adli kontrolle serbest bırakıldı. Yed fail gözaltına alındı, iki fail hakkında uzaklaştırma kararı verildi.

Bir fail basına “aranıyor”, biri “kaçtı” diye yansıdı. Bir fail intihar etti. En az 22 fail hakkında soruşturma başlatıldı. Yedi failin hukuki süreci basına yansımadı.

Seks İşçiliğine Zorlama

Mart’ta erkekler, en az 83 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 22’ydi.

Mart 2020’de seks işçiliğine zorlanan kadınlardan 53’ü Türkiye vatandaşıydı; en az 30 kadın da Türkiye vatandaşı değildi.

Hukuki Süreç

Kadınları seks işçiliğine zorlayan en az 94 fail vardı. Faillerden sadece 20’si tutuklandı. En az 74 fail gözaltına alındı.