Erkek şiddeti Haziran 2023

Elif Yılmazlı 05 Temmuz 2023 Türkçe
Facebook Twitter Google

Fotoğraflar: Tuğçe Yılmaz/bianet

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Haziran’da en az 25 kadını öldürdü.

Erkekler, en 62 kadına şiddet uyguladı, en az 17 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az yedi kadını taciz etti.

Haziran’da erkekler, 41 kadını seks işçiliğine zorladı.

1 Haziran

Şüpheli Ölüm

Kastamonu’da Vezile G. (65) isimli kadın kuyudan su alırken düşerek hayatını kaybetti. Soruşturma başlatıldı.

Şiddet / Yaralama

Edirne’de Ş.T. isimli erkek, karısı N.T.’yi darp etti. Kadın şikayetçi oldu.

Şiddet / Yaralama / Tehdit

Edirne’de B.G. isimli erkek, karısı N.G.’yi darp ve tehdit etti, kadının telefonunu kırdı. Kadın şikayetçi oldu.

Tehdit

Edirne’de S.A. isimli kadın, dini nikahlı kocası H.L.’nin kendisini sürekli tehdit ettiğini ve hakarette bulunduğunu söyledi, şikayetçi oldu.

2 Haziran

Cinayet

Konya’da M.Ç. isimli erkek, annesi Mürüvvet Ç. (51) ile babası Hüseyin Ç.’yi (55) evlerinde silahla vurarak öldürdü. M.Ç. tutuklandı.

Şüpheli Ölüm

Muğla’da kayıp olarak aranan Gülsüm Y. (57), su sarnıcında ölü bulundu. Soruşturma başlatıldı.

Urfa’da bir kadın, bir inşaatın 8. katından “düşerek” hayatını kaybetti. Soruşturma başlatıldı.

Urfa’da 46 yaşındaki bir kadın, pompalı tüfekle intihar etti. Soruşturma başlatıldı.

Şiddet / Yaralama

Afyon’da B.Ş. isimli erkek, kız kardeşi D.Y.’yi (22) arkadaşı B.S.E. isimli erkekten “kıskandığı” için kaldıkları villanın bahçesinde sırtından bıçaklayarak ağır yaraladı. Kadın hastaneye kaldırıldı, erkek olay yerinden kaçtı.

Eskişehir’de hakkında 6 aylık uzaklaştırma kararı olan F.D. (42) isimli erkek, eski sevgilisi G.C. (34) isimli kadını bıçaklayarak ağır yaraladı. Kadın hastanede tedaviye alındı, erkek tutuklandı.

Taciz

Zonguldak’ta bir üniversitede okuyan kız öğrenciler, öğretim görevlisi olan S.B. isimli erkeğin kendilerini taciz ettiğini söyledi, şikayetçi oldular. Erkek hakkında soruşturma açıldı, görevinden istifa etti.

3 Haziran

Şiddet / Yaralama / Tehdit

Edirne’de U.M. isimli erkek, karısı C.M.’yi “kıskançlık” sebebiyle darp ve tehdit etti, hakaret etti. Kadın şikayetçi oldu, uzaklaştırma talep etti.

Şiddet / Yaralama

Edirne’de C.K. isimli erkek, karısı M.K.’yi darp etti. Kadın şikayetçi oldu.

Edirne’de O.D. isimli erkek, karısı G.N.D.’yi darp etti. Kadın şikayetçi oldu.

Erkek şiddeti Haziran 2023 - Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Kütüphanesi

4 Haziran

Şüpheli Ölüm

Nevşehir’de S.A. (33) isimli kadın kalbinden silahla vurulmuş halde ölü bulundu.

Seks İşçiliğine Zorlama

Bursa’da 17 kişi, 4’ü Türkiye vatandaşı olmayan toplam 22 kadını seks işçiliğine zorladı. 16 şüpheli tutuklandı.

5 Haziran

İntihara Sürükleme / İstismar

İstanbul’da bir dini cemaate bağlı dernekte A.S. (34) isimli erkek, zihinsel engelli E.D. (23) isimli kadını istismar etti, 15 gün sonra kadın intihar etti. Erkeğin istismar öncesi kadına dini nikâh kıydığı öğrenildi, erkek tutuklandı.

Şüpheli Ölüm

Zonguldak’ta Fatma A. (59) evinin bahçesinde kalp krizi geçirmesi sonucu hayatını kaybetti. Ölüm sebebi otopsi sonrası kesinlik kazanacak.

Cinayet

İstanbul’da Orhan Çuhacı, kendisinden ayrılmak isteyen karısı Sibel Cuhacı’yı silahla vurarak öldürdü, intihar etti.

Kocaeli’de akraba iki aile arasında çıkan kavgada A.Ç. isimli erkek, tabancayla rastgele açtığı ateşte hamile olan kız kardeşinin kızı İpek Çiçek’i (22) öldürdü. Kadın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti, erkek olay yerinden kaçtı.

Şiddet / Yaralama

Samsun’un S.C.K. isimli erkek, dini nikahlı karısı E.Ö.’yü (28) bıçakla darp etti. Kadın hastaneye kaldırıldı, erkek gözaltına alındı.

Bursa’da cezaevinden yeni çıkan Ş.Y. isimli erkek, üvey babası A.K.’yi ve araya girmek isteyen annesi A.K.’yi bıçaklayarak yaraladı. Erkek tutuklandı.

Şiddet / Yaralama / Tehdit

Edirne’de Y.D. isimli erkek, eski karısı G.A.’yı darp ve tehdit etti, hakaret etti. Kadın şikayetçi oldu.

6 Haziran

İntihara Sürükleme

İstanbul’da Çilem Büşra Y. (32), evde doğalgaz borusuna asılı halde ölü bulundu. Kadının sevgilisi S.Ö. isimli erkek, “intihara yönlendirmek ve yardım etmek” suçundan tutuklandı. Olaydan 3 gün önce, kadının kolunun kırılması üzerine S.Ö.’den şikayetçi olduğu ve erkeğin serbest bırakıldığı öğrenildi. Kadın, erkek hakkında daha önce uzaklaştırma kararı da aldırmıştı.

Şiddet / Yaralama

Edirne’de E.D. isimli erkek, karısı M.D.’yi darp etti. Kadın şikayetçi oldu, uzaklaştırma talep etti.

Adana’da K.Ö. (51) isimli erkek, “kıskançlık” yüzünden tartıştığı sevgilisi H.Ö. (42) isimli kadını sokakta birçok kez bıçaklayarak ağır yaraladı. Kadın hastaneye kaldırıldı, olay yerinden kaçan erkek, yakalandı.

7 Haziran

Şüpheli Ölüm

Isparta’da kendisinden haber alınamayan Semiha K. (46) isimli kadın, bir site inşaatının bahçesinde ölü bulundu.

Şiddet / Yaralama

Antalya’da elinde 2 tabanca bulunan S.Ş. (40) isimli erkek, sokakta karısı M.Ş.’yi (37) yumruklayarak darp etti, tabancanın kabzasıyla başına vurarak yaraladı. Yaraladığı karısını olay yerinde bırakıp kaçan erkek, tutuklandı. Kadın hastaneye kaldırıldı.

8 Haziran

Cinayet

İstanbul’da Türkmenistan vatandaşı Mohri E. (32) isimli kadın evinde karnı ve boğazı kesik halde ölü bulundu. Kadının kocası M.E. (38) gözaltına alındı.

Şüpheli Ölüm

Ankara’da Fatma A. (78) kaldığı dairede çıkan yangında yanarak öldü. Soruşturma başlatıldı.

Şiddet / Yaralama

Edirne’de A.Ü. isimli erkek, karısı Ç.Ü.’yü darp etti. Kadın şikayetçi oldu, uzaklaştırma kararı talep etti.

Eskişehir’de kimliği belirsiz bir erkek, bir kadını elindeki poşeti zorla almaya çalıştı, kadını darp etti.

Tehdit

Edirne’de T.K. isimli erkek, karısı K.K.’yi tehdit etti. Kadının başvurusu üzerine önleyici tedbir kararı uygulandı.

Çocuk İstismarı

Mardin’de 16 yaşındaki bir oğlan çocuğu, 9 yaşındaki bir kız çocuğunu istismar etti. Kız çocuğu hastanede tedavi altına alındı, oğlan çocuk gözaltına alındı.

9 Haziran

Cinayet

İzmir’de M.Y. (43) isimli erkek, karısı Nermin Y.’yi (40) pompalı tüfekle öldürdü, aynı tüfekle intihar etti.

Şiddet / Yaralama

Edirne’de E.T. isimli kadın, sevgilisi İ.M.A. isimli erkeğin kendisine tokat attığını, yanındaki arkadaşına da hakaret ettiğini söyledi. Şikayetçi oldu.

Diyarbakır’da muhtar ve korucubaşı olan S.U. isimli erkek, sistematik şiddet uyguladığı karısı E.U.’ya kesici aletle saldırdı. Olaya tanıklık eden çiftin çocuğu M.U. (13) ise, annesini korumak isterken babasını silahla vurarak öldü. Erkek hastanede öldü, çocuk gözaltına alındı.

Sivas’ta S.Ö. (26) isimli kadını, eski sevgilisi M.K. isimli erkeğin barışma teklifini reddettiği için M.K. ve 3 erkek arkadaşı darp etti. Kadının darp raporuna rağmen 4 erkek serbest bırakıldı. Kadın, “o gün hastanede tedavi olduğum sırada beni öldüresiye dövenler ben hastaneden çıkmadan serbest bırakıldı. Bu mu adalet?” dedi.

Konya’da M.S. (32) isimli erkek, sevgilisini eve almadığı için tartıştığı annesi Y.S.’yi (75) darp etti. Kadın hastaneye kaldırıldı, erkek gözaltına alındı.

Taciz

Edirne’de E.D. isimli kadın, eski sevgilisi E.U. isimli erkeğin kendisine hakaret ettiğini söyledi. Erkek hakkında uzaklaştırma talep etti, şikayetçi oldu.

Çocuk İstismarı

Çorum’da bir ortaokulda öğretmen olarak görev yapan M.E.G. (30) isimli erkek, öğrenim gören 11 kız çocuğunu istismar etti. Erkek, “çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel taciz” suçlamasıyla tutuklandı.

Diyarbakır’da M.K. (16) isimli çocuk, adliyede, hastanede ve emniyette polislerin kendisini darp ettiğini söyledi. Polisler hakkında şikayetçi olundu.

10 Haziran

Şiddet / Yaralama

Aksaray’da alkollü ve ehliyetsiz bir erkek, aracın içinde bir kadını darp edip zorla alıkoydu. Erkek gözaltına alındı.

11 Haziran

Cinayet

Kars’ta M.B. isimli erkek, daha önce darp ettiği için evinden ayrılan boşanma aşamasındaki karısı Ö.B.’yi (28) ve kadının erkek kardeşi Z.Y.’yi pompalı tüfekle vurarak öldürdü. Erkek olay yerinden kaçtı.

12 Haziran

Şüpheli Ölüm

Zonguldak’ta Şengül D. (53) isimli kadın, akıntıya kapıldığı ırmakta boğularak öldü. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Antep’te Asuman D. (64) evinde kafasından yaralı halde ölü bulundu. Soruşturma başlatıldı.

Muğla’da Ayça Y. (32) evinde ölü bulundu.

Şiddet / Yaralama / Tehdit

İstanbul’da D.A. (41) isimli kadın, dini nikahlı kocası A.Ç.’nin (46) kendisini sistematik olarak tehdit ve darp ettiğini, bıçakla saldırdığını ve eve kurduğu güvenlik kameralarını kırdığını söyledi. Erkek tutuklandı. Kendini korumak için evinin önüne barikat kuran kadın, “bu son röportajım olmasın. Ben bir ölü adayıyım. Gece evimin etrafını yumrukluyor. Elektrikleri kapatıp sus pus oturuyoruz. Polis gelince kaçıyor, ben yapmadım diyor. Kapımda bıçak biliyor, seni keseceğim diyor” dedi.

13 Haziran

Cinayet

Antalya’nın sağlık teknisyeni M.B. isimli erkek, boşanma aşamasındaki doktor karısı Melek B.’yi çalıştığı sağlık ocağında bıçakla öldürdü, ardından tabancayla intihar etti.

Şiddet / Yaralama

Edirne’de E.A. isimli erkek, karısı E.A.’yı darp etti.

İzmir’de M.Y. isimli erkek, bir kadını darp etti. Erkeğin, “kasten adam öldürme ve silahla yağma” suçlarından 19 yıl kesinleşmiş hapis cezası olduğu öğrenildi.

Zonguldak’ta S.S. (32) geçen yıl doğum yapan karısı G.S. ile çocuğun kendisinden olmadığı üzerine tartıştı, silahla yaraladı. Erkek tutuklandı, dava açıldı.

Şiddet / Yaralama / Tehdit

Edirne’de Y.Ç. isimli erkek, karısı Y.Ç.’yi darp etti. Erkeğin akrabaları M.Ç. ve B.Ç. kadını tehdit ve hakaret etti.

Taciz

Sakarya’da bir erkek (76), sokakta gördüğü kadına, “giyinik olman lazım, ben 76 yaşındayım. Beni tahrik ediyorsun” diyerek taciz etti.

14 Haziran

Şüpheli Ölüm

İstanbul’da Suriye vatandaşı Sabah A. (21) isimli kadın, 5. Kattaki evinin penceresinden “düşerek” hayatını kaybetti.  Soruşturma başlatıldı.

Sakarya’da Emine S. (66) evinin arka bahçesinde yakınları tarafından ölü bulundu. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Şiddet / Yaralama

Edirne’de G.M. isimli kadın, dini nikahlı kocası Ö.D.’nin kendisini darp ettiğini söyledi. Kadın şikayetçi oldu.

Samsun’da bir erkek, kucağında çocuk olan bir kadını darp etti. Çevredekiler olaya müdahale etti.

İstanbul’da F.K.K., konuşmak için çağırdığı sevgilisi E.B. (17) isimli kız çocuğunun yüzünü yumruklayarak burnunu kırdı, yaraladı. Şikâyet üzerine tarafından yakalanan erkek serbest bırakıldı.

İzmir’de bir erkek, sevgilisi olduğu iddia edilen bir kadını sokakta darp etti.

15 Haziran

Şüpheli Ölüm

Ankara’da bir rezidanstan KADES çağrısı alan ekipler, avukat Belen Nesil C. (24) isimli kadını asansör kapısı önünde göğsünden vurulmuş halde ölü buldu.Kadının sevgilisi M.B. isimli erkek gözaltına alındı.

Manisa’da İsmet Dalmış (35) isimli erkek, yeni boşandığı karısı Şükran Dalmış’ı (34) tabancayla vurarak öldürdü, aynı silahla kendi başına ateş ederek intihar etti.

İzmir’de Ayşe K. (86), evinin yakınlarında ölü olarak bulundu.

Şüpheli Çocuk Ölümü

Urfa’da kayıp olarak aranan Abdülbaki D. (12) isimli oğlan çocuğu, ailesinin gönderdiği yatılı medresenin yanındaki ahırda asılı halde ölü bulundu.

Şiddet / Yaralama / Tehdit

Edirne’de C.Ö. isimli erkek, dini nikahlı karısı E.M.’yi darp ve tehdit etti, hakaret etti. Kadın uzaklaştırma talep etti, şikayetçi oldu.

Edirne’de L.D. isimli erkek, boşanma aşamasındaki karısı G.D.’yi darp ve tehdit etti, hakaret etti. Kadın uzaklaştırma talep etti, şikayetçi oldu.

16 Haziran

Cinayet

Antep’te, M.K. (25) isimli erkek, boşanma aşamasındaki karısı Bilge K. (25) ve kadının babası Ertuğrul Kaya’yı (47) otomobillerinin önünü kesip av tüfeğiyle vurarak öldürdü. Erkeğin baba ve kızını, adliye çıkışında takip ederek öldürdüğü öğrenildi.

Şiddet / Yaralama

Bursa’da Ü.Ü. isimli erkek, boşanma aşamasında olduğu karısı Y.Ü. ile barışmak için buluştuğu sırada yanındaki bıçakla karısını kalçasından bıçaklayarak yaraladı. Kadın hastaneye kaldırıldı, olay yerinden kaçan erkek gözaltına alındı.

17 Haziran

Cinayet

İzmir’de R.Y. (26) isimli erkek, karısı Dudu Y’i (21) kaldıkları pansiyonda kabloyla boğarak öldürdü. Olay yerinden kaçan erkek yakalanarak tutuklandı. Çiftin ayrılma aşamasına geldikleri daha sonra barışma kararı aldıkları öğrenildi.

Antalya’da U.A. (40) isimli erkek, karısı Sinem A.’yı (38) sopa ve yumrukla darp ederek öldürdü. Erkek tutuklandı.

Muğla’da A.M.T. isimli erkek, mutfaktan aldığı ekmek bıçağı ile karısının annesi Sevgi Ağı’nın boğazını kesti,  bıçaklayarak öldürdü. Kadının kızı ve A.M.T. tutuklandı.

Şüpheli Ölüm

Antalya’da Maya K. (25) isimli kadın boş arazide ölü bulundu. Soruşturma başlatıldı.

İstanbul’da Zakine D. (42) isimli kadın evinde ölü bulundu. Soruşturma başlatıldı.

Şiddet / Yaralama

Bursa’da P.D. (51) isimli erkek, aynı evde yaşadığı eski karısı İ.K.’yi (54) “kıskançlık nedeniyle tartıştığı” sırada karnından ve bacağından makasla yaraladı.

18 Haziran

Cinayet

İzmir’de S.H. isimli erkek, Türkmenistan vatandaşı sevgilisi Gülkamar Hanimova isimli kadın ile kızları Leyla Geldiyazova, Laçin Geldiyazova’yı ve Ruslan K. isimli erkeği ilaçla uyuttu, bıçakla öldürdü, cesetlerini derin dondurucuda parçalanmış halde sakladı. S.H. isimli erkek, “kıskançlık” sebebiyle cinayeti işlediğini söyledi, gözaltına alındı.

Şiddet / Yaralama

Düzce’de Y.K. ve O.S.A. isimli erkekler, kaldırımda bebek arabasıyla evine doğru yürüyen bir kadına torpil fırlattı. Kadın şikayetçi oldu, erkekler gözaltına alındı.

Düzce’de bir erkek, yanındaki D.K. (36) isimli kadını seyir halindeki araçta darp etti. Kadın, KADES uygulamasını kullandı, otomobilin kapısını açıp kendini yola attı. Kadın hastaneye kaldırıldı, erkek olay yerinden kaçtı.

Kayseri’de bir erkek, tartıştığı karısının üzerine kaynar su dökerek yaraladı. Kadın hastaneye kaldırıldı, soruşturma başlatıldı.

İstanbul’da bir erkek, barışma teklifini reddedince boşandığı karısını aracın içinde darp etti. Kadın şikayetçi oldu.

19 Haziran

Şüpheli Ölüm

Antalya’da Kıymet A. isimli kadın bir ırmakta ölü bulundu. Soruşturma başlatıldı.

Aydın’da Ayşe Sevim A. (71) nehirde ölü bulundu.

Şiddet / Yaralama

Edirne’de hakkında uzaklaştırma kararı bulunan K.K. isimli erkek, karısı S.K.’yi darp etti. Kadın şikayetçi oldu.

Şiddet / Yaralama / Tehdit

Edirne’de F.B. isimli erkek, karısı R.B.’yi darp ve tehdit etti. Kadın uzaklaştırma talep etti, şikayetçi oldu.

Edirne’de A.G. isimli erkek, boşanma aşamasındaki karısı E.G.’yi darp ve tehdit etti, hakarette bulundu. Kadın şikayetçi oldu.

Edirne’de H.Y. isimli erkek, eski sevgilisi R.A.’yı sokakta darp ve tehdit etti. Kadın şikayetçi oldu.

20 Haziran

Şiddet / Yaralama

Edirne’de V.K. isimli erkek, karısı B.K.’yi darp etti. Kadın uzaklaştırma talep etti, şikayetçi oldu.

Şiddet / Yaralama / Tehdit

İstanbul’da H.K. isimli bir erkek, boşanma aşamasındaki karısı A.K.’yi öldürmekle tehdit etti, sonra evine saldırdı. Kadın şikayetçi oldu, “Boşanmak istiyorum, 1 senedir devam eden davamız var. Her gün gelip camları kırıyor. Çocukları benden istiyor ama çocuklar istemiyor. Defalarca çocukları da tehdit etti” dedi.

Tehdit

Edirne’de F.F. isimli erkek, karısı D.F.’yi tehdit etti, hakarette bulundu. Kadın şikayetçi oldu.

Çocuk İstismarı

Diyarbakır’da, Ş.İ. (17) isimli kız çocuğu köprüden atlayarak intihar girişiminde bulundu. Ş.İ., liseden arkadaşı olan F.A. isimli oğlan çocuğunun, kendisini 1 yıldır istismar ve tehdit ettiğini, şantaj yaptığını söyledi, oğlan tutuklandı.

Erkek şiddeti Haziran 2023 - Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Kütüphanesi

21 Haziran

Cinayet

Eskişehir’de inşaat ustası İ.G. (42) isimli erkek, eski karısı Beyhan G.’yi (39) motosikletiyle seyir halindeyken arabayla çarparak öldürdü. Kadın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti, erkek tutuklandı.

Şüpheli Ölüm

Aydın’da bir orman kampında Ebru T. ağaca asılı halde ölü bulundu. Soruşturma başlatıldı.

Şiddet / Yaralama

Edirne’de D.V. isimli kadın, eski kocası S.H.’nin öz kızı E.V.’ye psikolojik şiddet uyguladığını ve darp ettiğini söyledi. Kız çocuğu kendi rızasıyla kadının yanına geldiğini belirtti. Kadın ve kız çocuğu, erkek hakkında şikayetçi oldu, soruşturma başlatıldı.

Şiddet / Yaralama / Tehdit

Edirne’de L.D. isimli erkek, boşandığı karısı L.A.’yı tehdit ve darp etti, hakaret etti. Kadın uzaklaştırma talep etti, şikayetçi oldu.

Ankara’da B.E. (32) isimli erkek, A.G. (21) isimli kadını kaçırdı, taciz etti, yaraladı, darp ve tehdit etti. Erkek, saldırı sırasında ailesinin külliyede çalıştığını ve bu yüzden kendisine bir şey olmayacağını söyledi, serbest bırakıldı.

 

22 Haziran

Şüpheli Ölüm

Zonguldak’ta N.K. (55) isimli kadın evde ölü bulundu. Soruşturma başlatıldı.

Şiddet / Yaralama

Edirne’de T.Y. isimli erkek, karısı M.Y.’yi eve zorla girip darp ve hakaret etti. Kadın şikayetçi oldu.

Edirne’de A.E.S. isimli erkek, karısı M.S.’ye darp ve hakaret etti. Kadın şikayetçi oldu, erkek hakkında önleyici tedbir kararı uygulandı.

Edirne’de E.C. isimli erkek, karısı S.C.’yi darp ve tehdit etti, hakarette bulundu.

Bursa’da velayet davasında çocuğu vermek istemeyen ailenin erkek üyeleri, avukat K.K. isimli kadın ile kocası avukat M.K.’ye çocuğu teslim almaya gittikleri sırada bıçak ve taşla saldırdı. Şüpheliler gözaltına alındı.

Samsun’da B.K. isimli erkek, karısı A.B.K.’nin boğazını sıktı. Kadın erkeği bıçakla yaralayınca erkek kadını baldırlarından bıçaklayarak yaraladı. Kadın hastaneye kaldırıldı, erkek gözaltında alındı.

Taciz

İstanbul’da M.G. isimli erkek, H.D. isimli kadını taciz etti, kovaladı. M.G., kadının yardımı için sığındığı iş yerinin sahibi Mehmet Ali Tanyıldız’ı silahla vurarak öldürdü.

23 Haziran

Cinayet

İstanbul’da B.A. isimli erkek, eski sevgilisi olduğu öne sürülen Elena David’i (25) çalıştığı iş yerinde silahla vurarak öldürdü, intihar girişiminde bulundu.

Adana’da Erhan A. (25), boşanma aşamasındaki karısı Nuriye A.’yı(30) sokak ortasında tabancayla başından vurarak öldürdü, aynı silahla intihar etti. Kadın kaldırıldığı hastanede 7 gün sonra hayatını kaybetti.

Şüpheli Ölüm

Samsun’da Ayfer O. (41) evinde doğalgaz borusuna asılı halde ölü bulundu. Soruşturma başlatıldı.

Manisa’da 38 yaşındaki bir kadın evinde ölü bulundu. Soruşturma başlatıldı.

Trabzon’da bir kadın evde asılı halde ölü bulundu.

Şiddet / Yaralama

İzmir’de A.E.İ. (19) isimli erkek, abisi Kadir İ.’nin (33) kız kardeşi ve annesini sürekli darp ettiğini söyledi, abisini öldürdü.

Edirne’de Y.E.A. isimli erkek, karısı M.A.’yı darp etti. Kadın şikâyetçi oldu, erkeğe önleyici tedbir kararı uygulandı.

Şiddet / Yaralama / Tehdit

Edirne’de İ.M. isimli kadın, eski sevgilisi H.M. isimli erkeğin kendisini darp ve tehdit ettiğini, hakarette bulunduğunu söyledi. Kadın uzaklaştırma talebinde bulundu, şikayetçi oldu.

Edirne’de O.S. isimli erkek, karısı V.S.’yi darp ve tehdit etti, hakarette bulundu.

Tehdit

Edirne’de İ.G. isimli erkek, karısı O.G.’yi tehdit etti, hakarette bulundu. Kadın şikâyetçi oldu.

24 Haziran

Şiddet / Yaralama / Tehdit

Edirne’de H.M. isimli erkek, dini nikahlı karısı İ.M.’yi yolda yürürken darp ve tehdit etti, hakaret etti.

Şiddet / Yaralama

Edirne’de C.P. isimli erkek, karısı D.P.’yi darp etti, kadına hakaret etti. Kadın şikayetçi oldu.

İstanbul’da bir erkek, takside yanındaki kadını darp etti. Erkek kendisini uyaran taksi şoförü K.Y. isimli erkeği de darp etti. Erkek olay yerinden kaçtı.

İstanbul’da V.Y. isimli erkek, sevgilisi olan kadını darp etti. Olaya müdahale etmek isteyen Ö.Ç. isimli erkeği silahla yaraladı, Ö.Ç. de V.Y.’yi yaraladı.  Ö.Ç. hastanede hayatını kaybetti.

25 Haziran

Cinayet

Aksaray’da Ö.K. (20) isimli erkek, üvey annesi Şengül K.’yi (45) evin önünde boğarak öldürdü, cesedini sulama kanalına attı. Erkek tutuklandı. Gözaltına alınan boşanma aşamasındaki kocası Y.K. ise serbest bırakıldı.

Şüpheli Ölüm

Ordu’da Ayşe B. ikinci kattan “düşerek” öldü. Soruşturma başlatıldı.

Seks İşçiliğine Zorlama

Muğla’nın M.Ç., T.A. ve M.Ü. isimli erkekler, Türkiye vatandaşı olmayan 19 kadını seks işçiliğine zorladı. Erkekler tutuklandı.

26 Haziran

Cinayet

Kocaeli’de Hasan Ceylan, sevgilisi Gözde Vural’ı tabancayla başından vurarak öldürdü, aynı tabancayla intihar etti.

Şüpheli Ölüm

İstanbul’da Rusya vatandaşı Larysa S. (51) isimli kadın, oturduğu apartman dairesinde ölü bulundu.

Meşru Müdafaa

Tekirdağ’da B.A. (44) isimli kadın, kendisini sürekli darp ettiğini söylediği kocası E.A.’yı (45) silahla vurarak öldürdü. Kadına ev hapsi verildi.

Şiddet / Yaralama

Adana’da A.Ö. (35) isimli erkek, eski karısı F.B.’yi (32) bahçede çalışırken tabancayla vurarak ağır yaraladı. Kadın hastaneye kaldırıldı, erkek olay yerinden kaçtı.

Çocuk İstismarı

Ankara’da F.M.D. (57) isimli taekwondo hocası olan erkeğin, 14 yaşındaki kız öğrencisini istismar ettiği iddia edildi. Kız çocuğunun ailesi ve mahalleli, erkek hocayı darp etti. Mahalle sakini bir erkek, “çocuğun ailesi, çocuklarının çıplak videolarının çekildiğini söylüyor. Benim de çocuğum buradaydı, hocanın hal ve tavırlarını sevmediğim için kaydını aldırdım buradan” dedi.

Urfa’da H.Ç. (75) isimli erkek, Türkiye vatandaşı olmayan 2 yaşındaki kız çocuğunu kıraathane önünde istismar etti. Erkek, “çocuğa yönelik cinsel istismar” suçundan tutuklandı.

27 Haziran

Cinayet

Ankara’da miras anlaşmazlığı nedeniyle hakkında uzaklaştırma kararı bulunan S.Y. (27) isimli erkek, yine miras nedeniyle tartıştığı annesi Zeliha Y.’yi (53) kadın kılığında girdiği evde bıçaklayarak öldürdü. Erkek gözaltına alındı.

Şüpheli Ölüm

Uşak’ta S.G. (89) isimli kadın, evinde çıkan yangında hayatını kaybetti. Soruşturma başlatıldı.

28 Haziran

Şüpheli Ölüm

Kırşehir’de Sultan E. (74) isimli kadın yalnız yaşadığı evinde ölü bulundu.

Cinayet

Ankara’da İ.Ç. isimli erkek, karsının dedesi Feyzi Torun ile kuzeni Mahi Aydos isimli kadını araba ile ezerek öldürdü, karısı Ç.Ç.’yi de yaraladı. İ.Ç. tutuklandı. Kadının babası Y.T. (52), İ.Ç.’nin sürekli kızını darp ettiğini, daha önce KADES’ten yardım istediğini, kocası için uzaklaştırma kararı aldırdığını söyledi.

Adana’da Rıdvan S. (29), Sultan E. (27) isimli kadını çalıştığı iş yerinde tabancayla vurarak öldürdü, aynı silahla intihar etti.

İstanbul’da ailesi tarafından kayıp ilanı verilen Özlem Y. ormanlık alanda ölü bulundu.

Taciz

İstanbul’da bir taksi şoförü erkek, müşterisi olan kadını taciz etti.

29 Haziran

Cinayet

Karabük’te oğlunun karısı Karbeyaz Ç.’yi (19) istismardan hapse giren T.Ç. isimli erkek, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildikten sonra, gizlice girdiği evde Karbeyaz’ı tabancayla vurarak öldürdü. Olay yerinden kaçan erkek, yakalanarak tutuklandı.

İzmir’de Y.K. isimli erkek, dini nikahlı eski karısı Fidan Bahçecioğlu ile kardeşi Kenan Bahçecioğlu’nu silahla vurarak öldürdü. Y.K. tutuklandı.

Şüpheli Ölüm

Denizli’de Tuğba M. (31), 6. kattaki evinin balkonundan “atlayarak” hayatını kaybetti.

Antalya’da Polonya vatandaşı Malgorzata Bogumila O. isimli kadın, konakladığı otelde ölü bulundu.

Şiddet / Yaralama

Antalya’da uzaklaştırma cezası bulunan M.Ö. (36) isimli erkek, boşanma davası açan karısı S.Ö.’yü (37) evinde birçok kez bıçaklayarak ağır yaraladı. Erkek tutuklandı. Kadının, ikinci uzaklaştırma kararını beklerken saldırıya uğradığı ortaya çıktı.

Ankara’da N.Y.Z. (24) isimli erkek, babası Mehmet Z.’yi (50) bıçaklayarak öldürdü, annesi Y.Z.’yi (45) yaraladı, olay yerinden kaçtı. N.Y.Z.’nin 23 suç kaydının olduğu öğrenildi.

Çocuk İstismarı

Malatya’da bir erkek, 17 yaşındaki kız çocuğunu istismar etti, gözaltına alındı.

30 Haziran

Cinayet

Mersin’de D.K. (62) isimli kadının bedeni parçalanmış halde poşet içinde bulundu. S.S.K. (30) isimli erkek gözaltına alındı.

Şüpheli Ölüm

Samsun’da Nergis Ç. (41) arkadaşının evinde ölü bulundu. Soruşturma başlatıldı.

Taciz

İstanbul bir erkek, kadınları gizlice videoya aldı, takip etti ve görüntüleri sosyal medyada paylaştı.

İstanbul’da M.E. isimli erkek, karşı apartmanda oturan A.Ç. isimli kadını izleyerek birçok kez mastürbasyon yaptı. Kadın ve kadının kocası, M.E’den şikayetçi oldu

(EY/EMK)