Zorlu PSM’de “Çıplak Arama” İddiası Yargıya Taşındı

Evrim Kepenek
Facebook Twitter Google

“Aralık 2019’da Zorlu PSM’de Hidden Empire konserindeydim. Etkinliğin yapıldığı alanın kapısında duruyordum. Biri geldi ensemden tuttu ‘Seninle biraz konuşacağım, polisim’ dedi. Kimliğini göstermesini istedim. Gösterdi.

“Beni o alandan dışarı çıkardı ve acil çıkış kapısının oradaki merdivenlerden aşağı indirdi. Amir geldi, ’’cepleri boşaltın’ dedi. Sonra başka birini de getirdiler. Üzerimizi aradılar. Bir şey çıkmadı.

“Sonra çok sert bir şekilde üzerimizi tamamen çıkarmamızı istediler. Ben de ‘Yasal mı bu yaptığınız?’ diye sordum. Burada ‘Yasa da hukuk da biziz’ diye yanıt verdiler.

“İkimizin de iç çamaşırını çıkarmamız istediler. Eğildik baktılar. Sonra bize ‘gidin’ dediler. Biz çıkarken oraya beş kişiyi daha getirdiler. İçlerinden biri kadındı. Orada kadın polis yoktu.

“Çok korktum. Sadece konser izlemeye gitmiştim ve potansiyel bir suçluymuş gibi davrandılar.”

Adeta bir korku filminden çıkmış gibi yaşadıklarını anlatmaya çalışan kişi, üniversite öğrencisi bir erkek.

Polislerin kendisine çıplak arama yaptığını iddia ettiği yer İstanbul’daki Zorlu Peformans Sanatları Merkezi. Bir tarafı alışveriş bir tarafı da kültür, sanat ve etkinlik merkezi olarak kullanılan uluslararası öneme sahip bir yer.

Üstelik, Zorlu PSM’de çıplak aramaya uğradığını belirten genç tek değil.

Kadın şikayetçi anlatıyor

Ocak 2020’de bir konser için gittiği Zorlu PSM’de kendisine polislerin çıplak arama dayattığını anlatan K.Ü. ise yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Konser sırasında sigara içmek için dışarı çıktım. Bir adam bana bakıyordu. Dikkatimi çekti bakışları ama çok önemsemedim. Bir anda ana dönüp, ‘Sigara mı içiyorsun?’ dedi. Elime saldırdı ve sigarayı almaya çalıştı. Ben de refleks olarak elimi kapadım. Kenetlendik. Bana ‘elini aç’ diyor. Ben de açmadım. Bana ‘Polisim’ dedi. Kimliğini göster dedim. Göstermedi. Biz böyle debelleşirken bir anda elinden kurtuldum. En azından tekrar içeri gireyim arkadaşıma durumu anlatayım dedim.

“İçeriye doğru yöneldiğimde başka bir adam geldi ve yüksek sesle ‘Seninle biraz konuşalım’ dedi. Beni acil çıkışın oradan bir yere götürdüler. Konser alanın dışına acil çıkış kapısının oraya üst kurmuşlar resmen. Merdiven altı karakol gibi. Bir sürü sivil polis başıma toplandı. Ben yine kimlik göstermelerini istedim. Beni takip eden ve elimden sigarayı almaya çalışan değil başka bir polis kimliğini gösterdi. Bana sürekli bağırıyorlardı. Üstümü aradılar. ‘Üst kata çıkın’ dediler.

Jelibonlar için “Bunlar ne” dedi

“Orada bir özel güvenlik görevlisi kadın vardı. Belli o da çok korkmuştu. Bize çıplak arama yapacağını üstümüzü çıkartmamız gerektiğini söyledi. Ben o an sadece üstümü çıkardım. Sürekli bağırıyordum ne oluyor diye soruyordum. Sonra birinin geldiğini duyup aramayı kestiler. Bana ‘gidebilirsin’ dediler. Cebimden jelibon çıkmıştı. Biri ‘bu ne?’ diye sordu Ben de ‘jelibon isterseniz tahlile götürün’ diye bağırdım.

‘Travma oldu eğlence mekânlarına gitmiyorum’

“Zorlu’nun böyle bir şey yapmasına aklım almıyor. Onların haberi olmadan böyle bir şey olamaz. Travmatik oldum sokağa çıkamıyorum. Ben bu ülkeden gitmek istiyorum bu olanlardan. Sonra kendime gelemedim. Travma oldu bende, eğlenmeye bile gitmiyorum.”

“Çıplak aramaya maruz kalanlar bize ulaşsın”

Gençlerden biri yaşadıklarını avukatı aracılığı ile İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na bildirdi. Genç, kendisi gibi başka gençlerin de benzer çıplak aramaya uğradığı duyumları aldıklarını belirterek, onlara da bir araya gelme çağrısı yaptı. Ayrıca, araştırmaları sonucu, ZORLu PSM’de kamera görüntülerinin ve o gece görev yapan polislerin kimlik bilgilerinin olduğunu öğrendiğini söyleyen genç, Zorlu PSM’e de bu bilgileri yargıyla paylaşmaları yönünde çağrı yaptı.

Zorlu PSM: Açıklamamız yok

bianet’in ulaştığı Zorlu PSM’in halklar ilişkiler şirketinden bir görevli  “Polisin rutin uygulaması. Bizim bir açıklamamız yok” dedi.