Yargıtay, Nevin Yıldırım’ın cezasını onadı

21 Aralık 2021 Türkçe, İngilizce
Facebook Twitter Google

Fotoğraf: Çiçek Tahaoğlu/bianet (Arşiv)

Haberin İngilizcesi / Kürtçesi için tıklayın

Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Korukaya köyünde yaşayan Nevin Yıldırım, kendisine sistematik olarak cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i av tüfeği ile öldürdükten sonra başını keserek köy meydanına attı.

2015’te müebbet hapis cezası

Olayın yaşandığı gün gözaltına alınan Nevin Yıldırım, tutuklanarak cezaevine konuldu. Olay günü, Gider’den 6 aylık hamile olan sanık Yıldırım, 17 Kasım’da bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Yıldırım, 2015’te yargılandığı mahkemece müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yıldırım hakkında verilen kararın temyiz edilmesi sonrasında dosya Yargıtay 1. Ceza Dairesine geldi. Temyiz incelemesini tamamlayan daire heyeti, suçun işleniş şekli ile tanık beyanları dikkate alındığında eylemin tek kişi tarafından işlenmediği düşünüldüğünden sanığın suç ortaklarının tespiti için suç duyurusunda bulundu.

Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay kararında belirtilen araştırma yapıldıktan sonra 2018’de sanık Yıldırım’ın “kasten öldürme suçundan” müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

Yargıtay’dan itiraz

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırım lehine asgari oranda tahrik indirimi uygulanması gerektiği görüşüyle karara itiraz etti.

Sabah gazetesinden Mevlüt Hasgül’ün haberine göre, dosyayı değerlendiren Yargıtay Ceza Genel Kurulu müebbet hapis cezasını onadı.

Gerekçeli kararda, olayda, maktulden kaynaklanarak sanığa yönelen haksız bir fiilin bulunmadığı kaydedildi. Kararda, sanığın rızaya dayalı olarak maktulle birlik yaşadığı iddia edilirken, sanık lehine haksız tahrik hükmünün uygulanmasına yol açmayacağı belirtildi.

TIKLAYIN – Feminist avukatlar Nevin Yıldırım için AYM’ye başvurdu

Ne olmuştu?

Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Koruyaka köyünde Nevin Yıldırım, 28 Ağustos 2012’de kendisine sistematik cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i öldürmüştü. Aynı gün gözaltına alınan Yıldırım, ertesi gün Isparta E Tipi Kapalı Cezaevine konulmuştu.

Yıldırım, 25 Ocak 2015’te yargılandığı Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesince müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Avukatların davayı Yargıtay’a taşımasıyla, açılan temyiz davası ise 14 Eylül 2017’de görülmüştü. Yargıtay da yerel mahkemenin müebbet hapis cezasını usulden bozmuştu. Temyiz incelemesi 23 Mart 2019’da gerçeklemiş ve karar onanmıştı. Yıldırım’a verilen cezada hiçbir ceza indirimi uygulanmadığı dikkat çekmişti.