Esra Hankulu’nu öldüren erkeğe 10 yıl hapis

13 Nisan 2022 Türkçe, Kürtçe, İngilizce
Facebook Twitter Google

Fotoğraf: csgorselarsiv/Emre Orman

Haberin İngilizcesi / Kürtçesi için tıklayın

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık U. ile taraf avukatları katıldı. Tutuksuz sanıklar Dilan Civelek ve Furkan Gürgil ise duruşmaya gelmedi.

Mahkeme başkanı, savcının önceki celse esas hakkındaki görüşünü sunduğunu, buna ilişkin tarafların savunmasının alınacağını söyledi.

Suçsuzmuş

Önceki beyanlarını yinelediğini belirten sanık U. kimseyi öldürmediğini iddia ederek, “Doğru er ya da geç ortaya çıkacaktır, suçsuzum.” dedi.

Sanık avukatı da olay yeri görüntüleri incelenmeden mütalaanın sunulduğunu öne sürdü.

Bu nedenle savcının, sanık U.’un üst sınırdan cezalandırılmasına yönelik talebinin hükme esas alınamayacağını savunan sanık avukatı, “Olay günü müvekkilim evden ayrılmadan önce Esra hayattaydı, bu durum delillere de yansımaktadır. Dolayısıyla müvekkilimi cinayetle suçlamak haksızlık olacaktır” dedi.

Tutuksuz sanıklar Civelek ve Gürgil’in avukatları da müvekkillerinin suçsuz olduklarını belirterek beraat kararı verilmesini talep etti.

Beyanların ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti, sanık U.’yu, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırarak, tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Heyet, olay esnasında “suç delillerini karartmakla” suçlanan sanıklar Furkan Gürgil ve Dilan Civelek’e de takdir indirimi yaparak 1 ay 6’şar gün hapis cezası verdi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

TIKLAYIN-“Ümitcan Uygun’un serbest bırakılmasının ardında Soylu var”

TIKLAYIN-Aleyna Çakır’ın ölümünün baş şüphelisi Uygun tahliye edildi

Ne olmuştu?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesine göre 3 Ağustos 2021’de Mamak ilçesi Akdere semtindeki eve giden emniyet ekipleri, 25 yaşındaki Esra Hankulu’nun hayatını kaybettiğini belirledi.

Bunun üzerine olay gecesi Hankulu ile aynı evde kalan Ümitcan U., Furkan Gürgil ve Dilan Civelek gözaltına alındı.

Sanık U.nun, “kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, tutuksuz sanıklar Gürgil ve Civelek’in de “suç delillerini karartmaktan” 5’er yıla kadar hapsi talep ediliyordu.