Erkekler Temmuz’da 24 kadını öldürdü

Evrim Kepenek Ağustos 2021 Türkçe, Kürtçe, İngilizce
Facebook Twitter Google

  • TARİH Ağustos 2021
  • SÖYLEŞİ Evrim Kepenek
  • HABER Evrim Kepenek
  • KAYNAK bianet
  • YAYIN DİLİ Türkçe, Kürtçe, İngilizce
  • PAYLAŞ Facebook Twitter LinkedIn Yazdır

İnfografik: Yağmur Karagöz  / bianet

Haberin Kürtçesi / İngilizcesi için tıklayın

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Temmuz’da en az 24 kadını öldürdü, yedi kadına tecavüz etti.

Temmuz 2021‘de en az 11 kadının ölümü (Manisa (1), Burdur (2), Samsun (1), Antalya (1), Muğla (2), Urfa (1), Aydın (2), Antep (1))  basına şüpheli olarak yansıdı.

İstanbul, İzmir, Adana ve Kayseri’de dört çocuğun ölümü basına şüpheli olarak yansıdı.

TIKLAYIN – bianet erkek şiddeti çetelelerinin tamamı

TIKLAYIN – bianet erkek şiddeti çetelesi metodolojisi

En az iki ilde (Zonguldak (2), Adana) erkekler, kadınları “öldürmekle” veya “şiddet uygulamakla” tehdit etti.

Adana’da bir kadın meşru müdafaa hakkını kullandı.

Sakarya’da İran yurttaşı bir kadının ölümü basına “faili belirlenmemiş cinayet” olarak yansıdı.

2021 – 2020

2021’in ilk yedi ayında erkekler, 174 kadını öldürdü, 78 kadını taciz etti, 85 çocuğu istismar etti, 62 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 409 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 491 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı. 2021’in ilk yedi ayında 131 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler, en az 15 çocuğu öldürdü.

2020’nin ilk yedi ayında erkekler, 155 kadını öldürdü, 76 kadını taciz etti, 161 çocuğu istismar etti, 40 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 557 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 371 kadına şiddet uyguladı.

Cinayet

Erkekler, Temmuz 2021’de en az 24 kadını ve yanlarındaki üç erkeği öldürdü; geçen yıl bu sayı 32 idi. Erkekler, 3 kadını “uzaklaştırma kararına” rağmen öldürdü. İki kadını öldüren erkek uzman çavuştu.

Aysel Y., Deniz F., Derya Aldıç, Durdu Kadem Kızıloluk, Ebru K., Elvan Gezer, Fatma A., Fatma Keke, Gülcan E., Hamiyet Y., Hatice Çetin D., Hatun Güneş Özsoy, İpek Dedeoğlu, Kader K., Mehtap K., Meryem M., Öykü Y., Selma Ö., Serap Dedeoğlu, Serpil Dedeoğlu, Sevda Çelemoğlu, Sibel Dedeoğlu, Şadiye R., Zeynep Ü.

 

Erkeklerin kadınları öldürdüğü iller

Adana (1), Ankara (1), Balıkesir (2), Denizli (1), Hatay (2), İstanbul (4), İzmir (2), Karabük (1), Kocaeli (1), Konya (4), Malatya (1), Manisa (1), Maraş (1), Sinop (1), Yozgat (1).

Erkeklerin 13 kadını öldürme bahanesi basına yansımadı. Erkekler, dört kadını ayrılmak istediği/barışmak istemediği için, bir kadını “telefona bakmadığı” için öldürdü. Irkçı bir erkek dört kadını “nefret ettiği” için öldürdü. Erkekler, iki kadını da “kıskandığı” için öldürdü.

14 kadını kocası, sevgilisi, eski kocası öldürdü. Bir kadını komşusu, bir kadını babası, bir kadını kocasının babası, bir kadını arkadaşı öldürdü. Altı kadını öldüren üç erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 17 kadını ev içinde, altı kadını sokak, ormanlık alan, siyasi parti binası gibi ev dışı alanlarda öldürdü. Erkeklerin bir kadını nerede öldürdüğü bilgisi basına yansımadı.

Erkekler, 12 kadını ateşli silahlarla, sekiz kadını kesici aletlerle, iki kadını da boğarak öldürdü. Erkeklerin iki kadını nasıl öldürdüğü basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Fail erkeklerden 11’i tutuklandı. İki fail basına “kaçtı” “aranıyor” diye yansıdı. Beş fail intihar etti. Bir fail gözaltına alındı.

 

Önceki yıllar işlenen basına Temmuz’da yansıyan cinayetler

bianet Erkek Şiddeti Çetelesi’ne 8 Haziran’da yansıyan “şüpheli ölüm” Temmuz ayında aydınlatıldı. Diyarbakır’da ölü bulunan Ayşe T.’yi (40) kocası A.T.’nin öldürdüğü ortaya çıktı. Erkek tutuklandı.

Adana’da 13 yıl önce kaybolan, 1 hafta sonra başından tüfekle vurulmuş olarak ölü bulunan Pakize A. (39) isimli kadını öldüren erkeklerin kimliği tespit edildi. Kadının sevgilisi olan İ.E.’nin arkadaşları M.G. (42) ve H.D. (43) isimli iki erkek kadını İ.E.’nin (52) “talimatıyla öldürdüklerini itiraf etti.

Konya’da 3 yıl önce Necla Büyükşen (54) ve kocası Metin Büyükşen’in (55) faili belirlenmemiş cinayeti temmuz ayında aydınlatıldı. Komşuları olan A.B. isimli erkek ve onun sevgilisi E.T. isimli kadın cinayeti azmettirme suçlamasıyla tutuklandı

Çocuk cinayeti

Temmuz’da erkekler en az dört çocuğu öldürdü. Geçen yıl aynı ayda da bu sayı üçtü. Bursa’da bir hırsız girdiği evdeki çocuğu darp etti. Antep’te de bir baba çocuklarını rehin aldı.

Bir çocuğu akranı arkadaşı erkek, bir çocuğu babası, bir çocuğu erken yaşta zorla evlendirildiği erkek öldürdü. Bir çocuğu öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkeklerin öldürdüğü çocuğun ismi

Şinasi T., Merivan Avcı, Yağmur Taylan, Kumsal Demirezen

 

Erkeklerin çocukları öldürdüğü iller

Aydın (1), Balıkesir (2), Samsun (1).

 

Hukuki Süreç

Çocukları öldüren dört fail vardı. Üç fail tutuklandı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Cinsel Saldırı /Tecavüz

Erkekler, Temmuz’da 2021’de en az yedi kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay erkeklerin tecavüz ettiği kadın sayısı dokuzdu.

Beş kadına tecavüz eden beş erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. Bir kadına pansiyonda çalışan iki erkek, bir kadına da patronu tecavüz etti.

Erkekler yedi kadına, pansiyon, market, işyeri gibi ev dışı alanlarda tecavüz etti.

Erkeklerin kadınlara tecavüz ettiği iller

Antalya (1), Kayseri (1), Zonguldak (1), Muğla (2), İstanbul (1). Erkeklerin bir kadına hangi şehirde tecavüz ettiği basına yansımadı.

 

Hukuki Süreç

Kadınlara tecavüz eden sekiz fail erkek vardı, sadece biri tutuklandı. Üç fail gözaltına alındı. İki failin hukuki süreci basına “aranıyor” diye yansıdı. Bir fail adli kontrolle serbest bırakıldı.

Taciz

Temmuz 2021’de erkekler en az 21 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 15 idi.

13 kadın kendisini taciz eden 11 erkeği tanımıyordu. Bir kadını kocası, bir kadını medya çalışanı bir erkek, altı kadını da büyükelçilik çalışanı bir erkek taciz etti.

Erkekler, 11 kadını sözlü ve fiziki olarak, on kadını da fotoğrafını/videosunu çekerek taciz etti.

Erkekler, 21 kadını sokak, iş yeri, metro gibi ev dışı alanlar da taciz etti.

Erkeklerin kadınları taciz ettiği iller

Ankara (6), Antalya (3), Bartın (1), Bursa (1), Çorum (1), İstanbul (4), Kocaeli (1), Manisa (1), Maraş (2), Yalova (1).

 

Hukuki Süreç

Kadınları taciz eden 14 fail erkek vardı, sadece dördü tutuklandı. Dört fail gözaltına alındı. İki fail hakkında yasal süreç başlatıldı. Bir fail serbest bırakıldı. Üç failin hukuki süreci basına yansımadı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Temmuz 2021’de en az 13 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 27 idi.

Yedi çocuk kendisini istismar eden sekiz erkeği tanımıyordu.  Üç çocuğu babası, bir çocuğu öğretmeni, bir çocuğu da patronu istismar etti.

Erkekler, yedi çocuğu sokak, işyeri gibi ev dışı alanlarda, üç çocuğu ev içinde istismar etti. Erkeklerin üç çocuğu nerede taciz ettiği bilgisi basına yansımadı.   

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

Antalya (2), Bolu (1), Bursa (1), Iğdır (1), İstanbul (4), Kocaeli (1), Ordu (2), Trabzon (1).

 

Hukuki Süreç

Çocukları istismar eden 13 fail erkek vardı. Faillerden sadece 3’ü tutuklandı. Dört fail gözaltına alındı. Üç fail serbest bırakıldı. İki failin hukuki süreci basına “kaçtı” diye yansıdı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Şiddet/Yaralama

Erkekler, Temmuz’da en az 77 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 15 idi. 

Erkeklerin şiddet uyguladığı altı kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az iki kadına sistematik olarak şiddet uyguluyordu. Erkeklerin şiddet uyguladığı en az sekiz kadının “koruma” ve “uzaklaştırma” kararı vardı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri İranlıydı. Biri de transtı.

Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller

Adana (2), Adıyaman (3), Aksaray (1),  Ankara (2), Antalya (3), Aydın (1), Bursa (4), Diyarbakır (1), Edirne (20), Eskişehir (1), Giresun (1), Hatay (1), İstanbul (14), İzmir (4), Kayseri (3), Kilis (1), Kocaeli (2), Kütahya (1), Manisa (1), Mersin (2), Muğla (1), Sakarya (3), Tokat (3), Urfa (1), Zonguldak (1).

En az 51 kadını, kocası, sevgilisi yaraladı. Yedi kadını baba ve oğlu gibi aile üyeleri, iki kadını arkadaşı, bir kadını belediye çalışanı bir erkek, bir kadını eski damadı, bir kadını doktor meslektaşı, üç kadını akrabası, 11 kadına şiddet uygulayan 12 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler,14 kadını “ayrılmak istediği” için, üç kadını “kıskandığı” için, beş kadını da “para vermediği” için yaraladı. Erkeklerin 55 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 60 kadını darp ederek yaraladı. Sekiz kadını ateşli silahlarla yaralayan erkekler, en az yedi kadını da kesici aletlere yaraladı. Erkekler bir kadını boğdu bir kadını da yaktı.

Erkekler, 22 kadını trafik, otobüs, ormanlık alan, adliye gibi ev dışı alanlarda, 36 kadını ev içinde yaraladı. Erkeklerin, 19 kadını nerede yaraladığı bilgisi basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Faillerden sadece sekizi tutuklandı. 20 fail gözaltına alındı. Dokuz failin hukuki süreci “aranıyor”, “kaçtı” diye yansıdı. En az 27 fail hakkında “yasal işlem başlatıldı”. On fail serbest bırakıldı. Üç failin hukuki süreci basına yansımadı.

Seks İşçiliğine Zorlama

Temmuz 2021’de erkekler, en az 36 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 113’tüSeks işçiliğine zorlanan 26 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

Hukuki Süreç

Kadınları seks işçiliğine zorlayan en 50 fail vardı. Faillerden 13’ü tutuklandı. 27 fail gözaltına alındı.

 

Açıklama

bianet’in erkek şiddeti çetelesinde basına yansıyan ve sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz.

Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz.

Sene sonunda, çetelelerde yer alan bu faili belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlerin akıbetini araştırarak, zaman içinde aydınlatılan vakaları eğer toplumsal cinsiyet temelli ise çeteleye ekliyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dâhil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dâhil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dâhil etmiyoruz.

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsıyor.

Örneğin, “Kadını, evinde, profesyonel asker olan kocası ateşli silahla öldürdü” gibi.

Erkeklerin, çocuklara uyguladığı şiddeti de şiddetin boyutlarının görünür olması açısından çeteleye ekliyoruz.