Erkekler Mayıs’ta 38 kadını öldürdü

Evrim Kepenek 05 Haziran 2023 Türkçe, Kürtçe
Facebook Twitter Google

İnfografik: Dilek Sarıgül Fotoğraflar: Evrim Kepenek/bianet

Haberin Kürtçesi için tıklayın

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Mayıs’ta en az 38 kadını ve iki çocuğu öldürdü. 

Mayıs’ta en az 22 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı. Mayıs’ta bir çocuğun ölümü de basına şüpheli olarak yansıdı.

Şüpheli ölüm illeri

Adana (2), Aksaray (1), Antalya (1), Aydın (1), Bayburt (1), Edirne (1), Hakkari (2), İstanbul (2), Karaman (1), Kayseri (1), Kocaeli (3), Konya (1), Muğla (1), Zonguldak (3).

Çocuk şüpheli ölümü ili

Adana (1)

Erkekler, en az 61 kadına şiddet uyguladı, en az 16 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az beş kadını taciz etti. Mayıs’ta erkekler en az 17 kadını seks işçiliğine zorladı.

Mayıs 2023’te basına yansıyan iki tecavüz vakası oldu.

Okuma Önerileri

2010-2013 Erkek Şiddeti Çeteleleri ve Düşündürdükleri

İstatistiklerle 2015-2016 Erkek Şiddeti Davalarında Çıkan Kararlar

11 yılın erkek şiddeti sayıları konuşuyor

Çetele üzerine nasıl çalıştık?

Erkek şiddeti ve kadın cinayetlerine nüfus ve SEGE’den bakış

Erkek şiddetinde ne neyi artırıyor, ne neyi düşürüyor?

Prof. Dr. Taşıran: Erkek şiddetinin daha fazla analize ihtiyacı var

 

 2023’te basına yansıyan erkek şiddeti

2023’ün ilk beş ayında erkekler 127 kadını öldürdü, 20 kadını taciz etti, 47 çocuğu istismar etti, 295 kadına şiddet uyguladı, altı kadına tecavüz etti. Erkekler en az 132 kadını seks işçiliğine zorladı. 95 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler 13 çocuğu öldürdü.

Cinayet

Erkekler Mayıs’ta 38 kadını öldürdü - Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Kütüphanesi

Erkekler, en az 38 kadını öldürdü; geçen yıl aynı ay bu sayı 32 idi. Erkekler, kadınların yanındaki bir erkeği de öldürdü.

Erkekler, en az üç kadını koruma kararına rağmen öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Moldavya yurtaşıydı. Bir kadını da astsubay erkek öldürdü.

Erkeklerin Mayıs’ta öldürdüğü kadınlar

Ada U., Adanur A., Basra D., Burcu C., Ceylan S., Derya Ş. , Dilek Ö. , Dürdane K. , Ebru U., Emine Erdandoğdu, Esra A., Ezgi G., Fatma S. Fatma Uğur, Fincan K., Goncagül Ç., Gülay T., Hacer K., Hanife Burma, Hasret Çakır, Hatice B., İnaye Hellak, İptihel B., Jiyan B., Nazlı A., Nimet T., Saibe A., Semiha Bağ, Sevim Ç., Songül Ş., Sultan Kaya, Sümeyye Ergin, Şerife Yıldız, Tatiana A., Tuba A., Vezire E., Zeliha Temel, Zeynep Başaran.

 

Erkeklerin kadınları öldürdüğü iller

Adana (6), Ankara (3), Antalya (4), Antep (1), Aydın (1), Denizli (1), Diyarbakır (3), İstanbul (8), İzmir (3), Kocaeli (2), Malatya (1), Muğla (2), Sakarya (1), Trabzon (1), Van (1).

Erkekler sekiz kadını “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, bir kadını “evlilik teklifini kabul etmediği” bir kadını da “müziğin sesini kısın” dediği için öldürdü. Erkeklerin en az 28 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı.

22 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler, beş kadını oğlu/abi ve kardeşi olan erkekler, iki kadını komşusu, dört kadını arkadaşı, dört kadını eski damadı/damadı öldürdü. Bir kadını da 18 yaşından küçük bir grup oğlan öldürdü.

Erkekler, dört kadını sokak, tarla gibi ev dışı alanlarda, 32 kadını ev içinde öldürdü. Erkeklerin iki kadını nerede öldürdüğü bilgisi basına yansımadı.

Erkekler, 14 kadını kesici aletlerle, 22 kadını ateşli silahla öldürdü. Erkekler bir kadını boğarak bir kadını da darp ederek öldürdü.

Hukuki Süreç

Kadınları öldüren 37 fail vardı. Sadeca 18 fail tutuklandı. Altı fail gözaltına alındı. 10 fail intihar etti. İki failin bilgisi basına “kaçtı” diye yansırken bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Çocuk Cinayeti

Erkekler Mayıs’ta en az iki çocuğu öldürdü. Geçen yıl aynı ay sayı altı idi. Bir çocuğu babası, bir çocuğu da annnesinin sevgilisi öldürdü.

Erkekler bir çocuğu istismar ederken bir çocuğu da ateşli silahla öldürdü.

Erkeklerin çocukları öldürdüğü iller

İstanbul (1), Zonguldak (1).

 

Öldürülen çocukların isimleri

Nisanur Ö., Efe T.

 

Hukuki Süreç

Çocukları öldüren beş fail vardı. Dört fail tutuklandı, bir fail intihar etti.

Taciz

Erkekler Mayıs’ta 38 kadını öldürdü - Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Kütüphanesi

Mayıs‘ta erkekler en az beş kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ayda 11 idi.

Erkekler, beş sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. Erkekler, dört kadını sokak, durak ve toplu taşıma araçlarında, bir kadını da evde taciz etti.

Bir kadını eski kocası ve bir kadını eski sevgilisi taciz ederken, üç kadını taciz eden erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkeklerin kadınları taciz ettiği iller

İstanbul (3), Edirne (2)

 

Hukuki Süreç

Kadınları taciz eden beş fail vardı. Faillerden hiçbiri tutuklanmadı. Bir fail serbest bırakıldı. Üç fail gözaltına alındı. Bir fail hakkında önleyici tedbir uygulandı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Mayıs’ta en az 16 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 22 idi. Çocukları istismar edenler arasında uzman çavuşlar da vardı. Bazı failler aynı suçu daha önce işlemiş ve yargılanmıştı.

Erkekler, bir çocuğu ev içinde, 15 çocuğu düğün salonu, sokak, okul etrafı gibi ev dışı alanlarda istismar etti.

İki çocuğu uzman çavuş,iki çocuğu akrabası, yedi çocuğu esnaf, bir çocuğu komşusu, bir çocuğu servis görevlisi istismar etti. Bir çocuğu bir grup erkek istismar ederken, iki çocuğu istismar eden erkeklerin yakınlık derecesi basına yansımadı.

*Çocuğu masa üzerinde dans ettirerek istismar eden erkekler de bu sayıya eklendi.

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

Ankara (1), Denizli (2), Edirne (1), İstanbul (1), İzmir (1), Kayseri (1), Mardin (2), Tekirdağ (1), Urfa (1), Van (1), Zonguldak (4).

 

Hukuki Süreç

Çocukları istismar eden 11 fail erkek vardı. Sadece dört fail tutuklandı, dört fail de gözaltına alındı. İki fail kaçtı. Bir fail hakkında soruşturma başlatıldı.

Cinsel Saldırı/ Tecavüz

Mayıs’ta erkekler basına yansıyan bilgilere göre iki kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı dört idi.

Kadınlardan birine erkek hemşire tecavüz ederken bir kadına tecavüz eden failin kim olduğu bilgisi basına yansımadı.

Hukuki Süreç

İki failin ikisi de tutuklandı.

 

Erkeklerin kadınlara tecavüz ettiği iller

Muğla (1), İzmir (1).

Şiddet / Yaralama

Erkekler Mayıs’ta 38 kadını öldürdü - Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Kütüphanesi

Erkekler Mayıs’ta en az 61 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl, aynı ay bu sayı, 64 idi. 

Erkeklerin şiddet uyguladığı en az sekiz kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az dokuz kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.

Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller

Antalya (3), Balıkesir (1), Bitlis (1), Bursa (1), Çorum (1), Diyarbakır (1), Edirne (36), İstanbul (4), İzmir (1), Karaman (1), Kocaeli (1), Maraş (3), Mersin (1), Ordu (1), Samsun (2), Zonguldak (3).

En az 50 kadını kocası, sevgilisi erkekler yaraladı. Bir kadını babası, bir kadını da arkadaşı yaraladı. Dokuz kadını yaralayan erkeklerin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 22 kadını “ayrılmak istediği, barışmak istemediği, reddettiği” için yaraladı. Erkeklerin 39 kadını neden yaraladığının “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 47 kadını darp ederek, yedi kadını kesici aletle, beş kadını ateşli silahla yaraladı. Erkekler, bir kadını kaçırmaya çalıştı ve bir kadını da yakıcı madde ile yaktı.

Erkekler, 47 kadını ev içinde, dokuz kadını ormanlık alan, gazino ve sokak gibi ev dışı alanlarda yaraladı. Erkeklerin beş adını nerede yaraladığı bilgisi basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Kadınlara şiddet uygulayan 61 fail erkek vardı. Sadece beş fail tutuklandı. 28 fail hakkında önleyici tedbir uygulandı veya talep edildi. Altı fail gözaltına alındı. İki fail serbest bırakıldı. En az 12 failin hukuki süreci basına yansımadı. İki fail de kaçtı. Altı fail de intihar etti.

Seks İşçiliğine Zorlama

Mayıs’ta erkekler en az 17 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl bu sayı 65 idi.

Altı kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

Hukuki Süreç

Kadınları seks işçiliğine zorlayan en az 16 fail vardı. İki fail tutuklandı, altı fail gözaltına alındı. Sekiz failin süreci basına yansımadı.

 

Kadınların seks işçiliğine zorlandığı iller

İstanbul (5), Muğla (8), Kütahya (4)

 

Açıklama

bianet’in erkek şiddeti çetelesinde basına yansıyan ve sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz.

Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz.

Sene sonunda, çetelelerde yer alan bu faili belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlerin akıbetini araştırarak, zaman içinde aydınlatılan vakaları eğer toplumsal cinsiyet temelli ise çeteleye ekliyoruz.

Masumiyet karinesi gereği resmi olarak evli çiftlerde kadının ve erkeğin soyadını kısaltarak yazıyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dâhil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dâhil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dâhil etmiyoruz.

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsıyor.

Örneğin, “Kadını, evinde, profesyonel asker olan kocası ateşli silahla öldürdü” gibi.

Erkeklerin, çocuklara uyguladığı şiddeti de şiddetin boyutlarının görünür olması açısından çeteleye ekliyoruz.