Erkekler Eylül’de 26 kadını öldürdü

Evrim Kepenek Eylül 2021 Türkçe
Facebook Twitter Google

İnfografik: Yağmur Karagöz/bianet, Fotoğraf: Şehlem Kaçar/csgorselarsiv.org

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Eylül’de en az 26 kadını öldürdü, beş kadına tecavüz etti.

Eylül’de 2021‘de en az 17 kadının ölümü (Urfa (1), Samsun (2), Antalya (1), İzmir (1), İstanbul (1), Siirt (2), Dersim (1), Bursa (1), Mersin (1), Tekirdağ (1), Aydın (1), Sakarya (1), Ankara (1), Tokat (2) basına şüpheli olarak yansıdı.

Diyarbakır’da bir çocuğun ölümü basına şüpheli yansıdı.

TIKLAYIN – bianet erkek şiddeti çetelelerinin tamamı

TIKLAYIN – bianet erkek şiddeti çetelesi metodolojisi

Erkekler Konya’da bir kadını öldürmeye teşebbüs etti.

2021 – 2020

2021’in ilk dokuz ayında erkekler, 234 kadını öldürdü, 116 kadını taciz etti, 111 çocuğu istismar etti, 78 kadına tecavüz etti. Erkekler, en az 507 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 617 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı. 2021’in ilk dokuz ayında 170 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler, en az 25 çocuğu öldürdü.

Erkekler, 2020’nin ilk dokuz ayında en az 206 kadını öldürdü, 115 kadını taciz etti, 201 çocuğu istismar etti, 72 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 666 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 590 kadına şiddet uyguladı.

Cinayet

Erkekler, Eylül 2021’de en az 26 kadını ve yanlarındaki iki erkeği öldürdü; geçen yıl bu sayı 20 idi. Bir kadını öldüren kişi uzman çavuştu.

Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Afganistanlı, Biri Rusyalı biri de Azerbaycanlıydı. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri transtı.

Eylül’de erkeklerin öldürdüğü kadınlar

Aynur M., Ayşe B., Eda A., Ela S., Emine P., Fatma Haideri, Fatma K., Fehime Tüfenk, Filiz Akgöz, Gurbet F., Gülten Y., Hatice S., Kadrie A., Melike C., Mercan B., Murat Sözübir*, Nermin G., Nurgül Altıntaş, Özlem K., S.Ö., Şennur Ç., Şura Asena Altıntaş, Tarhana Yaman, Tatyana Feodorava, Tuğba D., Yüksel S.

 *Öldürülen trans. 

Erkeklerin kadınları öldürdüğü iller

Adana (1), Antalya (1), Aydın (1), Çanakkale (1), Diyarbakır (1), Düzce (2), Giresun (1), Hatay (1), İstanbul (7), Kayseri (1), Kırşehir (1), Kocaeli (1), Maraş (1), Mardin (1), Mersin (1), Muğla (1), Nevşehir (1), Tokat (1), Zonguldak (1).

Erkeklerin 20 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, altı kadını da “barışmak istemediği”, “boşanmak istediği” için öldürdü.

18 kadını kocası, sevgilisi, eski kocası öldürdü. Bir kadını ev sahibi, üç kadını oğlu, iki kadını akrabası öldürdü. İki kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. 

Erkekler, 20 kadını ev içinde, dört kadını ormanlık alan, park gibi ev dışı alanlarda öldürdü. Erkeklerin iki kadını nerede öldürdüğü bilgisi basına yansımadı.

Erkekler, on kadını ateşli silahlarla, yedi kadını kesici aletle, üç kadını da boğarak öldürdü. İki kadını darp ederek öldüren erkekler, bir kadını işkence ederek, bir kadını da balkondan atıp öldürdü. Erkeklerin iki kadını nasıl öldürdüğü basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Kadınları öldüren en az 26 fail erkek vardı; 15 fail tutuklandı.

5 fail gözaltına alındı. Bir failin durumu “kaçtı”, bir failin durumu da “teslim oldu” diye yansıdı.

En az 4 failin durumu da “intihar etti” olarak basına yansıdı.

Çocuk cinayeti

Eylül’de erkekler en az dört çocuğu öldürdü. Geçen yıl aynı ay da bu sayı dörttü.

Kayseri, Antep, İzmir ve Karabük’te erkekler beş çocuğa şiddet uyguladı.

Bir çocuğu erken yaşta zorla evlendirildiği “kocası”, üç çocuğu da babası öldürdü.

Erkeklerin öldürdüğü çocukların ismi

Amara D., Aleyna M., Mehmet Ali M., Gülseren Mamuş

 

Erkeklerin çocukları öldürdüğü iller

Urfa (1), İstanbul (1), Hatay (2).

 

Hukuki Süreç

Çocukları öldüren üç fail vardı. Üçü de tutuklandı.

Cinsel Saldırı /Tecavüz

Erkekler, Eylül’de en beş kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay erkeklerin tecavüz ettiği kadın sayısı 19 idi. Erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri zihinsel engelleydi.

Bir kadına patronu, en az bir kadına din görevlisi olduğunu iddia eden bir erkek tecavüz etti. Üç kadına tecavüz eden erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, beş kadına ormanlık alan, işyeri, otobüs gibi ev dışı alanlarda tecavüz etti.

Erkeklerin kadınlara tecavüz ettiği iller

Bolu (2), İstanbul (1), Muğla (1), Samsun (1)

 

Hukuki Süreç

Kadınlara tecavüz eden altı fail vardı. Beş fail tutuklandı. Bir fail hakkında soruşturma başlatıldı.

Taciz

Eylül 2021’de erkekler en az on kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 18 idi.

Bir kadını siyasi parti yöneticisi, bir kadını komşusu, bir kadını patronu, bir kadını yolcu, bir kadını dernek yöneticisi taciz etti. Beş kadını taciz eden erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, sekiz kadını sözlü ve fiziki olarak, bir kadını fotoğrafını/videosunu çekerek taciz etti. Bir kadını da video konferansta sözlü taciz etti.

Erkekler, dokuz kadını sokak, iş yeri gibi ev dışı alanlarda bir kadını da internet alanında taciz etti.

Erkeklerin kadınları taciz ettiği iller

Bursa (1), Erzurum (1), İstanbul (5), İzmir (1), Kütahya (1), Samsun (1)

 

Hukuki Süreç

Kadınları taciz eden 10 fail erkek vardı, sadece bir fail tutuklandı. Bir failin hukuki süreci basına “aranıyor”, bir failin hukuki süreci de “serbest bırakıldı” diye yansıdı.

Üç failin hukuki süreci basına yansımazken bir fail hakkında herhangi bir işlem yapılmadı. En az üç fail hakkında da yasal işlem başlatıldı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Eylül 2021’de en az 13 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 20 idi. Erkekler, en az bir çocuğu sistematik olarak istismar etmişti. 

İki çocuğu temizlik görevlisi bir erkek, bir çocuğu akrabası, bir çocuğu babası, bir çocuğu da dedesi istismar etti. Sekiz çocuğu istismar eden yedi erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, bir çocuğu ev içinde, 12 çocuğu park, okul etrafı, sokak gibi ev dışı alanlarda istismar etti.   

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

Ankara (2), Bursa (2), Denizli (1), İstanbul (2), İzmir (1), Manisa (3), Şırnak (1), Zonguldak (1).

 

Hukuki Süreç

Çocukları istismar eden dokuz fail erkek vardı. Yedi fail tutuklandı. Bir fail gözaltına alındı. Bir fail serbest bırakıldı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Şiddet/Yaralama

Erkekler, Eylül’de en az 65 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 97 idi. 

Erkeklerin şiddet uyguladığı beş kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az üç kadına sistematik olarak şiddet uyguluyordu.

Erkekler en az sekiz kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri Suriyeli biri de İranlıydı.

Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller

Adana (5), Aksaray (2), Ankara (3), Antalya (3), Antep (2), Aydın (2), Balıkesir (2), Bursa (6), Edirne (12), Elazığ (1), Eskişehir (1), Hatay (1), İstanbul (11), İzmir (4), Kayseri (1), Kocaeli (2), Konya (1), Kütahya (1), Sakarya (1), Sivas (1), Tekirdağ (2), Zonguldak (1).

En az 49 kadını kocası, sevgilisi, eski koca ve sevgilisi yaraladı. Bir kadını öğrenci, bir kadını torunu, üç kadına abi ve oğul gibi aile üyeleri şiddet uyguladı. Dokuz kadına şiddet uygulayan 11 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 12 kadına “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, bir kadına “uyandırdığı”, bir kadına da “kıskandığı”, bir kadına da “kahve yapmadığı” için şiddet uyguladı. Erkekler üç kadına evine girip hırsızlık yaparken şiddet uyguladı. Erkeklerin 47 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 49 kadını darp ederek yaraladı. Sekiz kadını ateşli silahlarla yaralayan erkekler, en az dört kadını da kesici aletlere yaraladı.

Erkekler, 19 kadını araba, iş yeri, otobüs, ormanlık alan gibi ev dışı alanlarda, 38 kadını ev içinde yaraladı. Erkeklerin, sekiz kadını nerede yaraladığı bilgisi basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Kadınlara şiddet uygulayan 64 fail vardı. Sadece yedi fail tutuklandı. Dokuz fail gözaltına alındı.

Bir failin hukuki süreci basına “kaçtı”, bir failin hukuki süreci de “aranıyor” diye yansıdı. Bir fail serbest bırakıldı.

Bir fail intihar etti. 20 fail hakkında yasal işlem başlatıldı. En az 24 failin hukuki süreci basına yansımadı.

Seks İşçiliğine Zorlama

Erkekler Eylül’de en az 78 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 59 idi. Seks işçiliğine zorlanan 77 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

Hukuki Süreç

Kadınları seks işçiliğine zorlayan 42 fail vardı. 42’si de gözaltına alındı.

 

Açıklama

bianet’in erkek şiddeti çetelesinde basına yansıyan ve sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz.

Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz.

Sene sonunda, çetelelerde yer alan bu faili belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlerin akıbetini araştırarak, zaman içinde aydınlatılan vakaları eğer toplumsal cinsiyet temelli ise çeteleye ekliyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dâhil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dâhil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dâhil etmiyoruz.

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsıyor.

Örneğin, “Kadını, evinde, profesyonel asker olan kocası ateşli silahla öldürdü” gibi.

Erkeklerin, çocuklara uyguladığı şiddeti de şiddetin boyutlarının görünür olması açısından çeteleye ekliyoruz.