Erkekler Ağustos’ta 34 kadını öldürdü

Evrim Kepenek Ağustos 2021 Türkçe, Kürtçe, İngilizce
Facebook Twitter Google

  • TARİH Ağustos 2021
  • SÖYLEŞİ Evrim Kepenek
  • HABER Evrim Kepenek
  • KAYNAK bianet
  • YAYIN DİLİ Türkçe, Kürtçe, İngilizce
  • PAYLAŞ Facebook Twitter LinkedIn Yazdır

İnfografik: Yağmur Karagöz / bianet

Haberin Kürtçesi / İngilizcesi için tıklayın

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Ağustos’ta en az 34 kadını öldürdü, 11 kadına tecavüz etti.

Ağustos 2021‘de en az 22 kadının ölümü (Manisa (1), Maraş (1), Kırıkkale (1), Muğla (1), Antep (2), Mardin (1), Antalya (1), Aydın (1), Çorum (1), İstanbul (1), Burdur (1), İzmir (1), Adana (3),Kayseri (1), Çorum (1), Gümüşhane (1), Kilis (1), Siirt (1),Samsun (1)  basına şüpheli olarak yansıdı.

İzmir, Balıkesir, Çankırı, Kocaeli, Bursa ve Kırşehir’de altı çocuğun ölümü basına şüpheli olarak yansıdı.

TIKLAYIN – bianet erkek şiddeti çetelelerinin tamamı

TIKLAYIN – bianet erkek şiddeti çetelesi metodolojisi

Mardin’de erkekler bir kadını “öldürmekle” veya “şiddet uygulamakla” tehdit etti.

Ankara’da Eda Nur Kaplan’ı intihara sürükledi.

Balıkesir ve Eskişehir’de iki kadın meşru müdafaa hakkını kullandı.

2021 – 2020

2021’in ilk sekiz ayında erkekler, 208 kadını öldürdü, 106 kadını taciz etti, 98 çocuğu istismar etti, 73 kadına tecavüz etti. Erkekler, en az 429 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 552 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı. 2021’in ilk sekiz ayında 153 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler, en az 21 çocuğu öldürdü.

2020’nin ilk sekiz ayında erkekler, 186 kadını öldürdü, 97 kadını taciz etti, 181 çocuğu istismar etti, 53 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 607 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 493 kadına şiddet uyguladı.

Cinayet

Erkekler, Ağustos 2021’de en az 34 kadını ve yanlarındaki dört erkeği öldürdü; geçen yıl bu sayı 31 idi. Bir kadını öldüren kişi polisti. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Afganistanlı biri de Ezidiydi. Bir kadını öldüren erkek “çocuk yaştaydı”

Ağustos’ta erkeklerin öldürdüğü kadınlar

Atiye P., Aysel Akkale, Azime Ö., Azra Gülendam Haytaoğlu, Bahar T., Baran Hasan Rasho, Cennet G., E.G., Ebru Y., Elif Saltık, Emel Göçer, Esra Hankulu, Fatma İnan, Gönül Y., Gülcan Kılıç, Gülizar Kılıç, Gülten D., Hacer A., Hanife M., Hatice A., Hediye T., Kadriye Akdeniz, Kübra Ö., Nazlı M., Necla Koçyiğit, Pakize M., Rahime Y. , Sema Nur S., Senem B., Sude Akarsu, Sultan Duran, Ulviye Aba, Yasemin Ö., Zekiye Hossini

 

Erkeklerin kadınları öldürdüğü iller

Adana (1), Afyon (3), Ankara (2), Antalya (3), Bursa (4), Denizli (1), Elazığ (1), İstanbul (5), Karaman (1), Kırşehir (1), Kocaeli (1), Konya (2), Mardin (1), Muğla (2), Ordu (2), Samsun (1), Tekirdağ (1), Tokat (1), Urfa(1).

Erkeklerin 24 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, üç kadını “kıskandığı”, bir kadını “çok konuştuğu”, iki kadını “fındık toplamaya gitmeye zorladığı”, bir kadını “sigara içme dediği” bir kadını “kızını erken yaşta evlendirmek istemediği”, bir kadını “başka bir kadınla daha evlenmesine izin vermediği”, bir kadını da “ayrılmak istediği” için öldürdü.

16 kadını kocası, sevgilisi, eski kocası öldürdü. Dokuz kadını; babası, oğlu gibi yakın akrabası 11 erkek, üç kadını arkadaşı, dört kadını damadı/eski damadı öldürdü. İki kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. 

Erkekler, 29 kadını ev içinde, beş kadını ormanlık alan, park gibi ev dışı alanlarda öldürdü.

Erkekler, 20 kadını ateşli silahlarla, yedi kadını kesici aletle, üç kadını da boğarak öldürdü. Erkeklerin dört kadını nasıl öldürdüğü basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Kadınları öldüren 32 fail erkek vardı. Sadece 20 erkek tutuklandı. Fail erkeklerden beşi intihar etti.

Üç fail gözaltına alındı. Bir fail hakkında yasal işlem başlatıldı. Üç fail gözaltından serbest bırakıldı.

 

Önceki yıllar işlenen basına Ağustos’ta yansıyan cinayet ve şüpheli ölümler

Kastamonu’da 9 Temmuz’da Hediye D. (38) evinde ölü bulundu. Kocası İ.D.’nin kadını av tüfeğini temizlerken “kazayla” vurduğu iddia edildi. Erkek gözaltına alındı.

Sivas’ta Şeyma M. 11 Temmuz’da evinde ölü bulundu. Kadının polis memuru akrabası M.M. isimli erkeğin “silahının bilinmeyen bir nedenle ateş alması” sonucu kurşunun sekerek göğsüne saplanması sonucu öldüğü iddia edildi.

Tekirdağ’da 11 Temmuz’da Neşe Ö. (45) apartmanının balkonundan bilinmeyen bir sebeple düşerek öldü.

Çocuk cinayeti

Ağustos’ta erkekler en az altı çocuğu öldürdü. Geçen yıl aynı ayda da bu sayı dörttü. İstanbul, Kocaeli, Edirne ve Van’da erkekler en az dört çocuğu darp etti.

Bir çocuğu arkadaşı, dört çocuğu babası, bir çocuğu da akrabası öldürdü.

Erkeklerin öldürdüğü çocukların ismi

İlknur Türksoy, Egemen M., Yaren G., Hiranur G., Elif G., Ebru A.

 

Erkeklerin çocukları öldürdüğü iller

Afyon (1), Kayseri (1), Samsun (1), Trabzon (3).

 

Hukuki Süreç

Çocukları öldüren beş fail vardı. Sadece üçü tutuklandı. Bir fail gözaltına alındı, bir failin hukuki süreci basına “yasal işlem başlatıldı” olarak yansıdı.

Cinsel Saldırı /Tecavüz

Erkekler, Ağustos’ta en 11 kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay erkeklerin tecavüz ettiği kadın sayısı 13’tü. Erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan ikisi zihinsel engelleydi.

Bir kadına dedesi, bir kadına arkadaşı, bir kadına akrabası, bir kadına yolculuk ettiği araçtaki muavin erkek, üç kadına da sevgilisi/kocası tecavüz etti. Dört kadına cinsel saldırıda bulunan erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, dört kadına ev içinde, yedi kadına ormanlık alan, işyeri, otobüs gibi ev dışı alanlarda tecavüz etti.

Erkeklerin kadınlara tecavüz ettiği iller

Adana (1), Ankara (2), Aydın (3), Balıkesir (1), Bursa (1), İstanbul (1), İzmir (1), Samsun (1).

 

Hukuki Süreç

Kadınlara tecavüz eden 11 fail vardı. Sadece dört fail erkek tutuklandı. Bir faile ev hapsi cezası verildi, bir fail adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Üç fail hakkında yasal işlem başlatıldı. Bir fail serbest bırakıldı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Taciz

Ağustos 2021’de erkekler en az 28 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 21 idi.

13 kadın kendisini taciz eden 13 erkeği tanımıyordu. 12 kadını patronu, iki kadını işçi arkadaşı, bir kadını da doktor taciz etti.

Erkekler, 27 kadını sözlü ve fiziki olarak, bir kadını fotoğrafını/videosunu çekerek taciz etti.

Erkekler, 27 kadını sokak, iş yeri gibi ev dışı alanlarda bir kadını da ev içinde taciz etti.

Erkeklerin kadınları taciz ettiği iller

Ankara (12), Antalya (2), Aydın (1), Diyarbakır (1), İstanbul (3), Kocaeli (3), Maraş (1), Nevşehir (1), Osmaniye (1), Urfa (1), Yozgat (1), Zonguldak (1).

 

Hukuki Süreç

Kadınları taciz eden 16 fail erkek vardı sadece dört fail tutuklandı. Üç fail hakkında yasal süreç başlatıldı. Bir fail hakkında dava açıldı. İki fail gözaltına alındı. Altı failin hukuki süreci basına yansımadı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Ağustos 2021’de en az 13 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 20 idi. Bir istismar çocuğun hamile kalması ile açığa çıktı. Erkekler, en az üç çocuğu sistematik olarak istismar etmişti. Çocuklardan biri korunmaya alındı.

Beş çocuğu babası, bir çocuğu öğretmen ve ailesinden erkekler istismar etti. Yedi çocuğu istismar eden yedi erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, iki çocuğu park, araba gibi ev dışı alanlarda istismar etti. Erkeklerin 11 çocuğu nerede istismar ettiği bilgisi basına yansımadı.   

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

Aydın (1), Bursa (1), Diyarbakır (2), İstanbul (4), Kocaeli (1), Malatya (1), Tekirdağ (1), Tokat (1), Trabzon (1).

 

Hukuki Süreç

Çocukları istismar eden 13 fail erkek vardı. Altı fail tutuklandı. Bir fail gözaltına alındı. Bir fail serbest bırakıldı. Dört failin hukuki süreci basına “ifadesi alındı”, “yasal işlem başlatıldı” diye yansıdı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Şiddet/Yaralama

Erkekler, Ağustos’ta en az 61 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 122 idi. 

Erkeklerin şiddet uyguladığı yedi kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az beş kadına sistematik olarak şiddet uyguluyordu.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri Suriyeliydi.

Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller

Adana (5), Adıyaman (1), Ankara (1), Aydın (3), Burdur (1), Bursa (4), Çorum (1), Denizli (1), Edirne (25), İstanbul (5), İzmir (2), Kayseri (1), Malatya (1), Muğla (1), Nevşehir (1), Samsun (5), Şırnak (1), Tokat (1), Zonguldak (1).

En az 44 kadını kocası, sevgilisi, eski koca ve sevgilisi yaraladı. Bir kadına damadı, iki kadına komşusu, dört kadına baba ve oğul gibi aile üyeleri şiddet uyguladı. 11 kadına şiddet uygulayan 16 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler,14 kadına “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, bir kadına “kedi beslediği”, bir kadına da “havuzda kalmak istediği” için şiddet uyguladı. Erkeklerin 45 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 49 kadını darp ederek yaraladı. Sekiz kadını ateşli silahlarla yaralayan erkekler, en az dört kadını da kesici aletlere yaraladı.

Erkekler, 14 kadını hastane, otobüs, ormanlık alan, adliye gibi ev dışı alanlarda, 31 kadını ev içinde yaraladı. Erkeklerin, 16 kadını nerede yaraladığı bilgisi basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Sadece altı tutuklandı. 12 fail gözaltına alındı. Beş failin hukuki süreci “aranıyor”, “kaçtı” diye yansıdı. En az 23 fail hakkında “yasal işlem başlatıldı”. Dört fail serbest bırakıldı. 18 failin hukuki süreci basına yansımadı.

Seks İşçiliğine Zorlama

Ağustos’ta erkekler, en az 20 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 50 idi. Seks işçiliğine zorlanan 14 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

Hukuki Süreç

Kadınları seks işçiliğine zorlayan altı fail vardı.

 

Açıklama

bianet’in erkek şiddeti çetelesinde basına yansıyan ve sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz.

Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz.

Sene sonunda, çetelelerde yer alan bu faili belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlerin akıbetini araştırarak, zaman içinde aydınlatılan vakaları eğer toplumsal cinsiyet temelli ise çeteleye ekliyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dâhil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dâhil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dâhil etmiyoruz.

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsıyor.

Örneğin, “Kadını, evinde, profesyonel asker olan kocası ateşli silahla öldürdü” gibi.

Erkeklerin, çocuklara uyguladığı şiddeti de şiddetin boyutlarının görünür olması açısından çeteleye ekliyoruz.

 

*Fotoğraf: csgorselarsiv/Serra Akcan