Erkekler 2019’da En Az 328 Kadını Öldürdü

Evrim Kepenek
Facebook Twitter Google

bianet‘in 1 Ocak 2019 – 31 Aralık 2019 döneminde Türkiye’deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlendiği güncel verilere göre, erkekler, 2019’da en az 328 kadını ve aralarında bebeklerin de olduğu 15 çocuğu öldürdü, 51 kadına tecavüz etti, 712 kadını seks işçiliğine zorladı, 232 kadını taciz etti, 279 çocuğu istismar etti.

Erkekler 2019’da en az 630 kadına da şiddet uyguladı. 2019’da en az 134 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı.

Erkekler 2019’da En Az 328 Kadını Öldürdü - Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Kütüphanesi

2019’da en az 134 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, en az 12 kadının ölümü de “faili meçhul cinayet” olarak yansıdı.

Erkekler, 2019’da, en az 20 kadını öldürmeye teşebbüs etti, 23 kadını öldürmekle tehdit etti. 2019’da aralarında transların da olduğu en az 30 kadının ölümü basına “intihar”, “intihara sürüklenme” ve “şüpheli intihar” olarak yansıdı.

Cinayet

Erkekler, 2019’da en az 328 kadını, aralarında bebeklerin de olduğu 15 çocuğu ve cinayet sırasında kadınların yanında olan en az 29 erkeği öldürdü. Öldürülen 19 kadın Türkiyeli değildi.

Kadın cinayeti oranı geçen yıla oranla yüzde 29 oranında arttı. 2019’daki erkek şiddeti oranı ise 2018’e göre yüzde 27 arttı.

Erkekler, kadınları nerede öldürdü?

Erkekler, 171 kadını ev içinde84 kadını iş yeri, sokak, ormanlık alan, trafik gibi kamusal alanlarda öldürdü. Erkeklerin 73 kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Erkekler kadınların yüzde 52’sini ev içinde, yüzde 26’sını kamusal alanda öldürdü. Basına yansımayan oransa yüzde 23. 

Kadınları kim öldürdü?

Kadınların yarısından çoğunu kocaları/eski kocaları öldürdü.

2019’da en az 185 kadını kocası/dini nikâhlı kocası/ eski kocası, 44 kadını sevgilisi/eski sevgilisi, 39 kadını akrabası (baba, abi, damat, kardeş, oğul, torun) altı kadını tanıdığı, dokuz kadını tanımadığı, bir kadını polis, bir kadını müşterisi, dört kadını komşusu, dokuz kadını arkadaşı, bir kadını işvereni, bir kadını evine giren hırsız ve bir kadını da ev sahibi öldürdü. En az 27 kadını öldüren kişinin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler kadınları nasıl öldürdüler?

Erkekler, kadınların yüzde 52’sini ateşli silahla, yüzde 28’i kesici aletlerle öldürdü. Erkekler, kadınların yüzde 11’ini darp ederek, zehirleyerek öldürdü.  

Erkekler, 170 kadını ateşli silahla, 91 kadını bıçak/ testere gibi kesici aletlerle, 37 kadını, yakarak, asitli su atarak, zehirleyerek, darp ederek ve işkence ederek öldürdü. Erkekler, 2019’da 20 kadını boğarak öldürürken, en az 10 kadının öldürülme şekli basına yansımadı.

Erkekler kadınları hangi “bahanelerle” öldürdü?

Erkekler, kadınların yüzde 16’sını boşanmak istemediği için öldürdü, yüzde dokuzunu da kıskançlık bahanesi ile öldürdü.

Erkekler, 2019’da 54 kadını “boşanmak istediği barışmak istemediği “bahane”si, 28 kadını “kıskançlık”, 21 kadını “ekonomik”, dokuz kadını “çocuğunu göstermediği, beğenmediği, baskı uyguladığı” bahanesi ile sekiz kadını da “kızı barışmak istemediği ” bahanesi ile öldürdü.

Erkeklerin en az 192 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımazken, erkekler bir kadını kopya çekerken uyardığı için, iki kadını cinsel saldırı sonrası, üç kadını da hırsızlık / gasp sırasında öldürdü.

Hukuki Süreçbianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; kadınları öldürenler arasında iki polis ve bir jandarma vardı. Bir fail de 18 yaşından küçüktü.

2019’da kadınları öldüren en az 337 erkek vardı. Bazı cinayet vakalarında birden fazla fail vardı.

Faillerden sadece 93’ü tutuklandı. Faillerden 147 failin hukuki durumu basına “gözaltına alındı” veya “teslim oldu”, 54 failin durumu “intihar etti”, 15 fail de “kaçtı” diye yansıdı. Faillerden ikisi basına “aranıyor” diye yansırken, 16 fail “serbest bırakıldı”, bir fail hakkında da “soruşturma başlatıldı” diye yansıdı. En az 25 failin hukuki süreci basına yansımadı.

Kadınların öldürüldüğü iller

Erkekler 2019’da En Az 328 Kadını Öldürdü - Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Kütüphanesi

Çocuk cinayetleri

bianet‘in 1 Ocak 2019 – 31 Aralık 2019 döneminde Türkiye’deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlediği güncellenmiş verilere göre, erkekler 2019’da şiddet uyguladıkları kadınlara zarar vermek veya öç alma bahanesiyle en az 15 çocuğu öldürdü.

Öldürülen çocuklar arasında bebekler de vardı. Öldürülen çocuklardan ikisi Afgan’dı. Öldürülen çocuklardan biri down sendromluydu.

Çocuklardan 10’unu babaları, ikisini dayısı, ikisini abisini, birini de kuzeni öldürdü.

Öldürülen çocuklardan basına isimleri yansıyanlar şöyle:

A.D., Efkan B., K.K., Nadiv Q., Maryam Q., Sude Naz A., Z.Y.

Hukuki SüreçFaillerden altısı gözaltına alındı, dört fail basına “kaçtı” diye yansıdı. En az beş failin durumu basına yansımadı.

Tecavüz

bianet‘in 1 Ocak 2019 – 31 Aralık 2019 döneminde Türkiye’deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlediği güncellenmiş verilere göre erkekler, 51 kadına tecavüz etti.

Vakaların beşinde kadınlar erkeklerce aynı zamanda gasp edildi. En az üç kadın tecavüzü anlatmaması için tehdit edildi.

Erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri trans biri de Türkiye vatandaşı değildi. Erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri görme engelli, onu da zihinsel engelleydi.

Failler arasında bir özel kliniği olan veteriner-akademisyen bir de araştırma görevlisi vardı.

Kadınlara kim tecavüz etti?

En az üç vakada birden fazla fail vardı.

Kadınlar kendilerine tecavüz eden 32 erkeği tanımıyordu. Altı kadına komşusu/arkadaşı, beş kadına koca/sevgilisi, beş kadına da dayı/abi gibi akrabaları tecavüz etti. Üç kadına evine giren hırsız, iki kadına araştırma görevlisi/akademisyen, bir kadına iş görüşmesine çağırdığı bir erkek, bir kadına da sosyal medyada tanıştığı bir erkek tecavüz etti. En az yedi kadına tecavüz eden erkeğin yakınlık durumu basına yansımadı.

TIKLAYIN- Erkek Şiddetinin 2019 Grafiği

Erkekler kadınlara nerede tecavüz etti?

Erkekler, 21 kadına ev içinde, 22 kadına veteriner kliniği, sokak, park, ormanlık, sokak gibi kamusal alanlarda tecavüz etti. Erkeklerin sekiz kadına nerede tecavüz ettiği basına yansımadı.

Hukuki SüreçFaillerden 33’ü tutuklandı. 14 fail gözaltına alındı. Üç fail hakkında soruşturma başlatıldı. Sekiz fail adliyeye sevk edildi.

En az dört fail adli kontrolle serbest bırakıldı. Bir failin hukuki süreci basına “kaçtı”, bir failin durumu “aranıyor” diye yansıdı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

TacizErkekler, 2019’da en az 232 kadını taciz etti. Erkeklerin taciz ettiği kadınlardan ikisi Hollandalı biri de Fas’lıydı. Ayrıca bir kadın engelliydi.

Erkeklerden üçü cezaevinden “izinli” çıktıktan sonra kadınları taciz etti.

Kadınları kim taciz etti?

Kadınlar kendilerini taciz eden 120 erkeği tanımıyordu. En az 90 kadını doktor, rektör, araştırma görevlisi, polis, gardiyanlar, hâkim gibi kamu çalışanları, bir kadını sahte diş hekimi, üç kadını akrabası, üç kadını din görevlisi taciz etti. En az 15 kadını taciz eden erkeğin yakınlık durumu basına yansımadı.

Erkekler kadınları nasıl taciz etti?

Erkekler, en az 188 kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. En az 25 kadına siber saldırı (cep tep telefonu-sosyal medya) yaparak taciz eden erkekler, 10 kadını da videosunu-fotoğrafını çekerek taciz etti. Erkekler sekiz kadına cinsel organını göstererek taciz ederken, bir kadının da etek boyuna müdahale etti.

Hukuki SüreçKadınları taciz eden sadece 30 erkek tutuklandı, 47 erkek gözaltına alındı. 12 fail hakkında hiçbir işlem yapılmazken, 22’si hakkında soruşturma başlatıldı.

23 fail serbest bırakılırken, yedi faili taciz ettikleri kadınlar veya akrabaları öldürdü. En az üç failin görev yeri değiştirildi. Bir fail hakkında ev hapsi kararı verildi.

İki fail basına “kaçtı” diye yansıdı. Bir failin hukuki durumu basına “açığa alındı” diye yansırken, bir fail hakkında dava açıldığı duyuruldu. Faillerden beşi sınır dışı edildi. İki fail hakkında da uzaklaştırma kararı verildi.

En az 76 failin hukuki süreci basına yansımadı.

Çocuk İstismarı

bianet‘in 1 Ocak 2019 – 31 Aralık 2019 döneminde Türkiye’deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlendiği güncel verilere göre, erkekler, 2019’da aralarında oğlan çocukların da olduğu 279 çocuğu istismar etti. Çocuklardan üçü Suriyeli’ydi. İstismarlardan dördü çocukların hamile olduğunu anlaşılması ile ortaya çıktı.

Çocukları kim istismar etti?

Çocuklar kendilerini istismar eden 184 erkeği tanımıyordu. Çocuklardan 43’ünü aralarında okul müdürlerinin, öğretmenlerinin, servis şoförlerinin de olduğu görevliler taciz etti. En az 25 çocuğu baba, üvey baba ve abisi istismar etti. İki çocuğu işvereni, bir çocuğu diş hekimi, beş çocuğu belediye çalışanı, beş çocuğu komşuları istismar etti. En az 41 çocuğu taciz eden kişinin yakınlık derecesi basına yansımadı.

TIKLAYIN – 2008’den 2019’a tüm erkek şiddeti çeteleleri

Erkekler çocukları nerede istismar etti?

Erkekler çocukların 154’ünü okul-okul bahçesi-öğrenci servisi-market-kuran kursu gibi kamusal alanlarda, 41’ini evde, 12’sini de sosyal medya üzerinden istismar etti. Erkeklerin 62 çocuğu nerede istismar ettiği basına yansımadı.

Hukuki SüreçFaillerden 166’sı tutuklandı. En az 76 fail gözaltına alındı. Dokuz fail hakkında soruşturma başlatıldı. Üç fail basına “kaçtı”, altı fail de “aranıyor” diye yansıdı.

En az 14 fail serbest bırakılırken, on üç failin hukuki süreci basına yansımadı.

Altı faile hiçbir yaptırım uygulanmadı. Üç fail hakkında suç duyurusu yapıldı. Üç fail açığa alındı. Bir failin intihar ettiği basına yansıdı. Beş fail çocukların yakınları tarafından öldürüldü. Bir faile de 90 gün ev hapsi cezası verildi.

Şiddet Yaralama

Erkekler 2019’da 630 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı. Erkekler şiddet uyguladıkları kadınların en az dördünün evini de yaktı veya yakmaya çalıştı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan en az altısı trans idi. Trans kadınlara şiddet uygulayanlar arasında polis ve bekçiler vardı. Trans kadınlara şikayetçi olmak için gittikleri karakolda homofobik sözler sarf edildi, görevliler nefret suçu işlendi.

Erkekler, en az 16 kadına koruma ve uzaklaştırma kararına rağmen şiddet uyguladı. Erkekler şiddet uyguladıkları kadınların en az sekizine sistematik olarak şiddet uyguluyordu. Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan en az 12’sinin sağlık durumu basına “hayati tehlikesi sürüyor” diye yansıdı. 

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan en az beşi ( Ürdün, Fas, Suriye..) Türkiye vatandaşı değildi. Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan sadece üçü sığınmaevine yerleştirildi.

Kadınlara kim şiddet uyguladı?

427 kadına koca/eski koca/sevgili/eski sevgili/ dini nikahlı kocaları şiddet uyguladı. 32 kadına tanımadığı erkekler. 42 kadına aile üyeleri /akrabaları /baba, abi, oğul, damat), sekiz kadına taksi şoförleri, on kadına komşusu, en az üç kadına işverenleri, beş kadına arkadaşları şiddet uyguladı. En az 20 kadına şiddet uygulayan erkeğin yakınlık durumu basına yansımadı.

Hukuki SüreçFaillerden sadece 63’ü tutuklandı. En az 120 fail gözaltına alındı. En az 70 failin hukuki durumu basına “soruşturma başlatıldı”, “inceleme sürüyor” diye yansıdı. En az yedi faile hiçbir işlem uygulanmadı.

Faillerden sekizini şiddet gören kadınlar veya yakınları öldürdü. Faillerden “18”inin hukuki durumu basına “kaçtı”, “20” failin de aranıyor diye yansıdı. Faillerden üçüne uzaklaştırma kararı verildi. Bir faile kitap okuma cezası verildi. Faillerden birine de ev hapsi cezası verildi.

Failleden en az 20’si hakkında kadınlar suç duyurusunda bulunuldu.

Trans kadınlara şiddet uygulayan failler hakkında hiçbir işlem yapılmadığı gibi kadınlar hakkında soruşturma açıldı.

Seks İşçiliğine Zorlama

Erkekler, 2019’da en az 712 kadını seks işçiliğine zorladı. Seks işçiliğine zorlanan kadınlardan beşi 18 yaşının altındaki çocuklardı, üçü de zihinsel engelliydi.

Seks işçiliğine zorlanan kadınlardan 389’u Türkiye vatandaşı değildi. En az üç kadın silah zoruyla seks içliğine zorlandı.

Hukuki SüreçFaillerden 225’i tutuklandı. 304 failin durumu basına “gözaltına alındı” diye yansıdı ancak gözaltıdan sonraki süreç basına yansımadı. Failelrden 107’si serbest bırakıldı.

21 failin durumu basına “dava açıldı” diye yansırken en az üç failin durumu “kaçtı” diye yansıdı. Dört faile de para cezası verildi. En az 20 failin hukuki süreci basına yansımadı.

 

Açıklama

bianet’in erkek şiddeti çetelesinde sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz. Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz. Sene sonunda, çetelelerde yer alan bu faili belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlerin akıbetini araştırarak, zaman içinde aydınlatılan vakaları eğer toplumsal cinsiyet temelli ise çeteleye ekliyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dahil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dahil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dahil etmiyoruz.

[Örneğin 11 Haziran 2017’de medya taramamıza düşen şu vakayı çeteleye dahil etmedik:

* Konya’da hayvancılık yapan A.K. (27), akrabaları Bekir Kıran (80), Mustafa Tokat (80), Meryem Tokat (79), Hamit Tokat (51) ve Mehmet Tokat’ı (64) pompalı tüfekle öldürdü. Erkek cinayetlerden sonra evine dönerken yakalandı. A.K.’nin şizofren olduğu, kalp krizinden hayatını kaybeden babasının ölümünden köydekileri sorumlu tuttuğu belirtildi.]

**

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsamaktadır. Örneğin “tecavüzcülerin yüzde x’si şofördü” cümlesi, kadınların ulaşım için bindikleri aracın şoförü tarafından tecavüze uğradığını anlatmaktadır.