Şule Çet Cinayeti Kronolojisi

Evrim Kepenek, Ege Öztokat Aralık 2018
Facebook Twitter Google

  • TARİH Aralık 2018
  • SÖYLEŞİ Evrim Kepenek, Ege Öztokat
  • HABER Evrim Kepenek, Ege Öztokat
  • KAYNAK bianet.org
  • PAYLAŞ Facebook Twitter LinkedIn Yazdır

Şule Çet, 29 Mayıs 2018’de Ankara’daki bir plazanın 20’inci katından şüpheli bir şekilde düşerek ölmeseydi, 24’üncü yaşını kutlayacaktı.

Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı 2. sınıf öğrencisiydi.

Çet’in ölümüne ilişkin açılan soruşturmada Ankara Cumhuriyet Savcılığı, sanıklar Berk Akand ve Çağatay Aksu için “cinayet”, “ırza geçme” ve “hürriyeti tehdi”‘ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıla kadar hapis cezası istedi.

Şule Çet’in ölümünün üzerinden geçen yedi ayda yaşananlar şöyle:

28 Mayıs 2018 – Çağatay Aksu, daha önce işten çıkardığı Şule Çet’i işe alacağını söyleyerek iş yerine davet etti.

29 Mayıs 2018 – Saat 04.00’da Şule Çet Ankara’da bir plazanın 20’inci katından düşerek hayatını kaybetti.

30 Mayıs 2018 – Ankara Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Görüntülerden, Çet’in Çağatay Aksu ile yanlarında bulunan iki erkek B.Y. ve T.K. ile birlikte saat 23.54’te plazaya girdikleri, gece saat 01.30 sıralarında B.Y. ile T.K.’nin plazadan ayrıldığı, Aksu ile Çet’in ise orada kaldığı belirlendi. B.Y. ile T.K.’nin ifadelerine başvurulurken, Aksu adresinde bulunamadı.

31 Mayıs 2018 – Çet’in olay sırasında plazada olan patronu Çağatay Aksu ve arkadaşı Berk Akand gözaltına alındı. Aksu ifadesinde “Tutmaya çalıştım ama intihar etti” dedi. B.A. ise başka bir odada olduğu için olaylardan haberi olmadığını söyledi. Her ikisi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı gece, Çet’in ev arkadaşını arayarak, “Beni ara ve acil gelmem gerektiğini söyle” dediği, 02.00’de ise “Buradan çıkamıyorum, adam bana takmış. Bırakmıyor” diye mesaj attığı öğrenildi.

31 Mayıs 2018 – Şule Çet, İstanbul’da toprağa verildi.

6 Haziran 2018 – Babası İsmail Çet “Bu intihar değil, bir cinayet. Kızımızın katilinin peşini bırakmayacağız” dedi.

12 Haziran 2018 – Çet Ailesi’nin avukatı Umur Yıldırım olayın intihar değil cinayet olduğunu gösteren bilgiler olduğunu açıkladı.

14 Haziran 2018 –  Çağatay Aksu’nun yanında çalışan ve Çet’ten önce işten ayrılmış olan başka bir kadının da işyerinde tacize uğradığını açıkladığı ortaya çıktı.

4 Temmuz 2018 – Çet’in ölümünden önce tecavüze uğradığını gösteren otopsi raporu açıklandı. Çet’in kanında “uyumayı tetikleyen uyarıcı madde”, vücudunda boğuşma izleri, dokuz parmağının tırnak altında Çağatay Aksu’ya ait doku kalıntısı ve DNA bulguları tespit edildi.

14 Temmuz 2018 – Aksu ve Akand, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve cinsel saldırı suçlarından tutuklandı.

15 Temmuz 2018 – Türkiye’nin bir çok ilinde kadınlar Şule Çet için eylem yaptı.

15 Temmuz 2018 – Çet’in abisi Şenol Çet şunları söyledi: “29 Mayıs’ta bu haberi aldığımda yıkıldım. Aileme bunu nasıl açıklayacağımı bilemedim. Kardeşimin 22. kattan düştüğü söylendi. Ben kardeşimin bu şekilde intihar etttiğini düşünmüyorum. Bunun bir cinayet olduğunu kesinlikle söylemiştim. O günden bu güne kadar söylüyorum. Delil olmadığı için karşıdaki şahıslar gözaltına alınıp serbest bırakılıyor.”

3 Ekim 2018 –  Haziran’da Çet’in cesedinden toplanan delilleri Eylül ayının başına kadar İstanbul Adli Tıp Kurumu’na göndermemesi üzerine soruşturma Ankara Cumhuriyet Savcısı Alev Ersan Albuz, görevden alındı. Soruşturma dosyası Ankara Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Koca’ya verildi.

29 Ekim 2018 – Adli Tıp Raporu Çet’in tırnaklarında B.A.’ya ait DNA bulgusu da olduğunu kanıtladı. Aksu ve Akand’ın tekrar ifadeleri alındı.

7 Kasım 2018 – Berk Akan’ın olay gecesi 02.39’da bir kadına “Her şey çok kötü oldu. Lütfen bana geri dön, beni ara” diye bir mesaj attığı ortaya çıktı.

8 Kasım 2018 – Yeni delil hakkında konuşan Avukat Yıldırım şunları söyledi: “Özellikle 02.39 diyorum; çünkü Şule’nin 03.50’de plazanın katından atıldığı tespit edildi. Yani bir saatten fazla bir süre şüpheliler Şule’yi öldürdükten sonra cesedi ne yapacaklarını tartıştılar. Çünkü bu mesaj atıldığında Şule ölmüştü.”

Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın olay gecesi bir havayolu şirketini 10 kez aradığı, yurtdışına çıkmaya çalıştığı öğrenildi.

30 Kasım 2018 – İstanbul Adli Tıp Kurumu raporu ise “düşme esnasında şuurunun yerinde olup olmadığı ve öldürüldükten sonra atılıp atılmadığı hususun tıbben bilinemediği, olayın adli tahkikatla aydınlatılmasının uygun olacağı” belirtildi.

3 Aralık 2018 – Çağatay Aksu ve Berk Akand hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı “kasten öldürme, cinsel saldırı ve hürriyeti tahdit” suçlarından müebbet ve 39 yıla kadar hapis cezası istedi. İddianamede Çet’e cinsel saldırıda bulunulduktan sonra darp edildiği ve camdan atıldığı belirtildi.

Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame kabul edilirse şüpheliler hakim karşısına çıkacak.

  • Etiketler