Kadınlar Mücadele Ediyor, Erkek Şiddeti Yargılanıyor

Evrim Kepenek & Ege Öztokat
Facebook Twitter Google

bianet, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet konusunda sürdürülen mücadeledeki gelişmeler, saldırganlara verilen cezalar ve “olumlu” ve “olumsuz” yargı kararların çetelesini tutuyor.

Mart’ta Kadınların Mücadele Ajandası’na yansıyanlar

Kadınlar Mücadele Ediyor, Erkek Şiddeti Yargılanıyor - Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Kütüphanesi

Fotoğraf: Yağmur Karagöz/bianet Feminist Gece Yürüyüşü/İstanbul

*Türkiye’den en az 1000 kadın avukat M.K.’nin kadın avukatlara yönelik tacizini hatırlattı, “Artık beklemeye tahammülümüz yok.” dedi.

*”Dayanışma Güçlendirir: Afişlerle Kadın Hareketinin Son 40 Yılı” adlı afiş sergisi başladı.

*Geçen yıl Boğaziçi Köprüsü’ne lazer yansıtma ile feminist gece yürüyüşüne çağrı yapan feministler, 18’inci Feminist Gece Yürüyüşü çağrısı için Taksim ve Karaköy’deydi.

Kadınlar Mücadele Ediyor, Erkek Şiddeti Yargılanıyor - Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Kütüphanesi

Fotoğraf: Çatlak Zemin

*Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Van, Dersim ve daha birçok kentte alanlara çıkan kadınlar, “Krize ve şiddete karşı isyandayız. Tüm dünyada ayaktayız” diye haykırdılar.

*Polis 18. Feminist Gece Yürüyüşü için İstiklal’e yönelen kadınları durdurdu, gazla müdahale etti ve en az 32 kişi gözaltına alındı.

*Kadınların Açıklaması: Bizlere Dayatılan Makbul Hayatları Reddediyoruz

*Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, ‘intihar etti’ denilerek üzeri kapatılan Nadira Kadirova dosyasındaki yeni gelişmelerle ilgili açıklama yaptı. İnisiyatif, “Bu davanın üzeri kapatılamaz. Nadira intihar mı etti, yoksa öldürüldü mü? Nadira’ya ne oldu” diye sordu.

*BM ve IPU’nun hazırladığı “Siyasette Kadın 2020” haritasına göre, dünyada parlamentolarda kadın oranı yüzde 24.9. Parlamentolardaki kadın milletvekili oranı sıralamasında Türkiye, 120’inci sıradan 122’ye düştü.

*Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu, “İyi hal ve haksız tahrik indirimleriyle kısalan cezaların infaz sürelerinde de ciddi oranlarda indirime gidilecek olmasının bedelini yine kadınlar ve çocuklar ödeyecek” dedi.

*BM Kadın Birimi, koronavirüs salgınından orantısız bir şekilde etkilenen kadınların ihtiyaçlarının ve liderlik kapasitelerinin mücadele süreçlerine entegre edilmesi için eylem önerileri sıraladı.

Cinayet

Nadira Kadirova davası: Ankara’da 23 Eylül 2019’da Özbekistan vatandaşı Nadira K.’nin (23) erkek milletvekili Ş.Ü.’nün evinde şüpheli olarak hayatını kaybetmesi ile ilgili soruşturmada 3 Mart’ta takipsizlik kararı verildi. 24 Mart’ta Nadira K.’nin annesi R.X. ve avukatı İ.D. karara itiraz etti ve Ş.Ü. hakkında “İşçi-işveren hiyerarşisini kullanarak cinsel saldırı” ve “insan öldürme” suçlarından dava açılmasını talep etti.

Balıkesir’de aracına GPS cihazı takarak takip ettiği kızı Gülden Y.’yi (28) silahla öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan M.A.Y. (68) isimli erkeğin yargılandığı dava 3 Mart’ta devam etti.

Antalya’da 19 Temmuz 2019’da Sultan T.’yi öldürdüğü şüphesiyle tutuksuz yargılanan polis memuru F.A. isimli erkek Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Mart’ta “kasten öldürme” suçundan hakim karşısına çıktı. Kadının ailesi F.A.’nın polis memuru olan kızlarını öldürdüğünü söyledi. F.A. ise kadının intihar ettiğini iddia etti.

Erzurum’da 26 Mart 2019’da boşanma aşamasında olduğu karısı Seher P.’yi (29) 3 yaşındaki kız çocuğunun önünde tabancayla vurarak öldüren Ö.P.’ye (34) 4 Mart’ta “eşe karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi, indirim uygulanmadı.

İstanbul’da sevgilisi Gülten Gülüm D.’yi (40) sokakta başından silahla vurarak öldürdüğü için yargılanan F.A. isimli erkek hakkında 6 Mart’ta ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Isparta’da 2 yıl önce 2 ay arayla otomobiline aldığı Nurten A. (70) ve Suna Ö.’yü (67) para ve ziynet eşyalarını çalmak için boğarak öldüren B.Ç. (45) isimli erkeğe 6 Mart’ta ceza verildi. B.Ç.’ye insan öldürme suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve “silahlı yağma” suçundan 2 kez 11’er yıl olarak 22 yıl hapis cezası verildi.

Kocaeli’de 17 Nisan’da birlikte yaşadığı Serpil E.’yi “kıskançlık yüzünden” çocuğunun önünde 6 kez ateş ederek öldüren D.G. isimli erkeğe müebbet hapis cezası verildi. Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren davanın 10 Mart tarihli karar duruşmasında sanık “kasten öldürme” suçundan ceza aldıktan sonra tutuklandı.

İzmir’de 10 Mayıs 2017’de yengesi Safiye K.’yi (28) töre saikiyle öldüren A.K. isimli erkek 10 Mart’ta ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Diyarbakır’da sorun yaşadığı kocasını terk ederek İzmir’e taşınan kadını öldüren A.K. İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonucunda “tasarlayarak ve töre, namus saikiyle insan öldürme” suçundan ağırlaştırılmış hapis cezası ve “ruhsatsız silah bulundurma” suçundan 2 yıl hapis ve 2 bin TL para cezası aldı.

İzmir’de 19 Haziran’da cezaevinden izinli çıkarak, boşandığı Habibe Ç. (44) ve eski baldızı Fatma A.’yı (39) öldüren G.S.’nin (47) yargılandığı dava Karşıyaka 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 12 Mart’ta devam etti. Savcı, mütalaasını açıklayarak sanığa “kasten insan öldürme” suçundan 2 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılması ve indirim uygulanmamasını talep etti. Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi.

Denizli’de 27 Ağustos 2019’da boşanma aşamasında olduğu Hafize K.’yi (23) bıçaklayarak öldüren U.K. isimli erkeğin yargılandığı davanın dördüncü duruşması 13 Mart’ta görüldü. İki tanık dinlendi, mahkeme heyeti duruşmayı 11 Nisan’a erteledi.

İzmir’de 6 Aralık 2019’da karısı Filiz T.’yi (38) “bakımsız olduğu gerekçesiyle” darp eden İ.T. hakkında “kasten yaralama neticesinde ölümüne sebebiyet verme” ve “eşe karşı eziyet” suçlarından 15 ila 24 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Mahkemeye sunulan iddianame 17 Mart’ta Ödemiş 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi ve dava açıldı.

İstanbul’da Suriye vatandaşı R.E. (7) isimli çocuğu taciz ettikten sonra ailesine söylememesi için boğarak öldüren Pakistan vatandaşı A.J.’ye (21) ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada çıkan karar 18 Mart’ta basına yansıdı.

Bursa’da Nazan K.’yi (30) boş arazide tabancayla vurarak öldüren Y.M.’nin (55) yargılanmasına 20 Mart’ta devam edildi. Sanık kadının seks işçisi olduğunu, önce ücrette anlaştıklarını sonra fikrini değiştirdiğini, kadının telefonunu çaldığını iddia etti, üzerinde taşıdığı silahla kadını vurduğunu ama kasten öldürme niyeti olmadığını iddia etti. Sanık “Cinayet kazayla gerçekleşmiştir. Nazan, bir erkek gibi güçlü kuvvetliydi. Pişmanım” dedi. Mahkeme heyeti Y.M.’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Mersin’de 15 Şubat 2019’da boşandığı Kübra A.’yı (37) öldüren D.D. isimli erkek 24 Mart’ta “kasten öldürme” suçundan indirimsiz müebbet hapis cezası aldı. Mersin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada kadının ailesinin avukatı erkeğin “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan cezalandırılması için karara itiraz edeceklerini söyledi.

Antalya’da 24 Eylül 2019’da bedensel engelli karısı İnan B.’yi bıçaklayarak öldüren M.B. isimli erkek hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede sanığın “kendisini savunmayacak yakın akrabayı tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanması talep edildi. M.B.’nin kardeşi H.B. için de ek iddianame hazırlandı.

İzmir’de 9 Ocak 2019’da V.H. isimli erkeğin trans kadın Hande Buse Ş.’yi öldürdüğü iddiasıyla yargılandığı davasının beşinci duruşması 24 Mart’ta görüldü. Sanığın tahliye talebi reddedildi. Dava 18 Haziran’a ertelendi.

Meşru Müdafaa

Konya’da 6 Eylül’de kendine sistematik şiddet uygulayan ve olay günü de tehdit eden kocası V.S.’yi (53) öldüren F.S. (46) isimli kadının yargılandığı dava 24 Mart’ta Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti. Sanık “Yapacak bir şeyim kalmamıştı. Hapishane bile evimden daha huzurlu” dedi ve pişman olduğunu söyledi. Mahkeme heyeti kadına “eşi kasten öldürme” suçundan “haksız tahrik” indirimiyle 15 yıl hapis cezası verdi.

Isparta’da kendisine cinsel saldırıda bulunan N.G. isimli erkeği öldüren N.Y.’ye verilen müebbet hapis cezasına Yargıtay Başsavcısı itiraz etti.

Şiddet / Yaralama

İstanbul’da 2 Haziran 2019’da birlikte yaşadığı Sırbistan vatandaşı T.D. isimli kadını darp ettiği iddiasıyla tutuksuz yargılanan Ç.T. isimli erkeğin davası 3 Mart’ta İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam etti.

İstanbul’da 5 Haziran 2019’da karısı A.G.C.’yi (48) 6 kez ateş ederek ağır yaraladığı suçlamasıyla yargılanan H.E.C. (53) 4 Mart tarihli duruşmasında savunma yaptı, kadını ve çocuklarını yalan söylemekle suçladı. Ara kararını açıklayan heyet sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İstanbul’da sanatçı S.G.’ye karşı “hakaret, tehdit ve kasten yarama” suçlarından yargılanan erkek oyuncu A.K. 7 Mart’taki ilk duruşmasında kadını darp etmediğini iddia etti. S.G. ise erkeğin 29 Ekim 2018’de “kıskançlık krizine girdiğini”, “önce bağırıp çağırdığını sonra üstüne saldırdığını”, “seni gebertirim, öldürürüm” diyerek kafasını duvarlara vurduğunu, yere düştüğünde kulaklarına ve böbreklerine vurduğunu, evden çıkmasını engellediğini söyledi.

Kayseri’de karısı M.Z.’yi (35) 10 gün ara ile iki kez darp ettiği için yargılanan Suriye vatandaşı A.E.H.’ye (42) “yaralama” suçundan yargılandığı davanın 10 Mart’taki karar duruşmasında 3 bin TL para cezası verildi.

Mersin’de karısı H.K.’yi sokakta pompalı tüfekle ağır yaralayan, kadını cezaevinden mektupla tehdit etmeye devam eden Ö.K. isimli erkeğin sanık olarak yargılandığı dava 10 Mart’ta devam etti.

Ankara’da hakkında koruma kararı olan eski sevgilisi Y.O.’yu sokakta vurarak yaralayan, kadının gözünü kaybetmesine sebep olan Ö.F.A.’nın yargılandığı dava 11 Mart’ta devam etti. Sanık avukatı erkek “Olayı da durup dururken yapmadı. Tahrik edildiğine dair bir sürü olay var. Gençtir, istikbalinin, işinin telafisinin kapatılmaması gerekiyor” diyerek tepki çekti. Y.O.’nun istinaf mahkemesinden dönen dosyasında hem sanığa verilen ceza hem de tahrik indirimi az bulunarak önceki karar bozulmuştu.

İstanbul’da 24 Mayıs 2017’de eski karısı H.Y.’yi (29) tabancayla yaralayan tutuksuz sanık M.K.’nin (39) yargılandığı davada 18 Mart’ta karar çıktı. H.Y. erkeğin kendisine sistematik şiddet gösterdiğini söyledi, M.K. ise “Silah kullanmayı iyi bildiğini”, kadını “öldürmek istese göğsüne ve kafasına ateş edeceğini” söyleyerek pişman olduğunu iddia etti.

Sakarya’da 27 Kasım’da 7 aylık hamile olan eski sevgisi F.A.’yı (31) darp ederek 7 aylık bebeğini düşürmesine sebep olmak için arkadaşı Ü.P. isimli erkeğe 35 bin lira ödeme yapan T.O.K. isimli erkeğin davası 19 Mart’ta başladı. T.O.K. Sakarya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada ifadesinde F.A.’nın kürtaj yaptırmadığını, kendisiyle evlenmek istediğini söyledi ve tahliyesini talep etti. F.A. tutuklu sanıklardan şikayetçi oldu. Mahkeme heyeti kadının doğurduğu bebeğe DNA testi yapılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İstanbul’da mağaza çalışanı iki kadını darp eden Y.H. isimli erkeğe 31 Mart’ta 9 ay hapis cezası verildi. Sanık 5 yıl içinde başka suç işlediği için cezası ertelenmedi.

Taciz

İstanbul’da 15 Aralık’ta sokakta işe giden S.K. isimli kadını takip eden ve taciz eden H.P.’ye 7 yıl hapis cezası verildi ve sanık tahliye edildi. Mahkeme 2 Mart’ta görülen karar duruşmasında “tutuklamanın cezalandırma amacı değil tedbir niteliğinde olması nedeniyle” üst sınırdan 7 yıl ceza verdiği sanığı tahliye etti.

İzmir’de mimarlık ofisinde çalışanı B.S.U. isimli kadını taciz eden işveren A.T.A.’nın “zincirleme cinsel taciz” suçlamasından yargılandığı dava İzmir 48. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 11 Mart tarihli karar duruşmasında tahliye edildi. Görüntü kaydı yapan sanığa “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan 3 yıl ceza verildi, indirimle 18 aya düşürüldü, sanık “hükmün açıklanmasının geri bırakılması” kararı ile serbest bırakıldı.

İstanbul’da sanatçı İ.D. isimli kadına cinsel tacizde bulunan erkek “hayranı” E.K., yargılandığı davanın 11 Mart’taki karar duruşmasında 5 ay 18 gün hapis cezası aldı.

Edirne’de üniversitede 2016-2017 yılları arasında öğrencileri taciz ettiği için yargılanan erkek öğretim üyesi O.D.’nin yargılandığı dava 13 Mart’ta devam etti. Edirne 2. Asliye Mahkemesi’nde “cinsel taciz” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından yargılanan O.D. ve ondan şikayetçi olan H.K., T.G., G.Ö. duruşmaya katıldı. O.D. suçlamaları kabul etmedi.

İstanbul’da yönetmen M.K. asistanı olan 22 yaşındaki kadını taciz ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 16 Mart’ta beraat etti. Mahkeme kararında “kadının o anda sessiz kalmasının normal olmadığını”, kadının provalara devam etmesinin “çelişkili” olduğunu iddia etti.

İstanbul’da 7 Eylül’de kullandığı takside uyuyakalan B.B. (26) isimli kadını aracın kapılarını kilitleyerek taciz eden ve eşyalarını çalan T.Ö. (27) isimli erkeğe 26 Mart’ta “cinsel taciz” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 10,5 yıl hapis cezası verildi.

Cinsel Saldırı

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen organize suç örgütü davasının 1 Mart tarihli 60. duruşmasında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan tutuksuz sanık Ç.Ç. isimli kadın, örgütte kendisine iki kişinin tecavüz ettiğini söyledi. Örgütün lideri A.O.’nun da tecavüz sırasında odaya girip “Canımın içi ne kadar güzelsin” dediği ve sonra çıktığını söyledi. Davada 73’ü tutuklu 226 sanık yargılanıyor.

Burdur’da çalıştığı üniversitede öğrencisi S.G.A.’ya cinsel saldırıda bulunan M.Ö.T. isimli erkek akademisyen hakkında 4 Mart’ta dava açıldı. Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede M.Ö.T.’nin “kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs ve cinsel taciz” suçlarından cezalandırılması talep edildi.

Antalya’da otel sahibi B.T. ve arkadaşı Ç.U. isimli iki erkeğin otele tatil için gelen M.U. (28) isimli kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılandığı dava 27 Mart’ta devam etti. Erkekler M.U. ve arkadaşı G.U.’nun kendilerine rıza gösterdiğini iddia etti. Mahkeme 2 tutuklu sanığı adli kontrol şartı ile serbest bıraktı.

Çocuk İstismarı

İstanbul’da iki yıl önce üvey oğlunun sevgilisi olan L.D. (17) isimli kız çocuğuna tecavüz ettiği, çocuğu tehdit ettiği ve çocuğa şantaj yaptığı şüphesiyle 16 yıl ceza alan M.K. (37) isimli erkek istinaf mahkemesinde 2 Mart’ta başlayan davada tahliye edildi.

Şırnak’ta 14 yaşındaki çocuğa karşı işlediği “çocuğun cinsel istismarı” suçundan sanık E.Y. hakkında verilen cezanın iki kez bozulması üzerine tekrar görülen duruşmada mahkeme 3 Mart’taki duruşmada üçüncü kez 10 yıl hapis cezası verdi.

Zonguldak’ta 13 yaşındaki kız çocuğu A.O.’ya cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan sanık M.K.’nin (23) yargılandığı dava 4 Mart’ta devam etti. M.K. önceden beraat kararıyla tahliye edilmişti, üst mahkeme kararı bozdu ve yargılama yeniden yapıldı. Çocuk ikinci kez şikayette bulunarak tahliye olduktan sonra kendisine tekrar istismarda bulunduğu ve hamile kaldığını söyledi.

Aydın’da M.T. isimli erkek T.A.’ya (26) cinsel saldırıda bulunduğu ve kaydederek görüntülerle şantaj yaptığı için 28 yıl 9 ay hapis cezası aldıktan sonra cinsel saldırıda bulunduğu kadından “intiham için” kendi 10 yaşındaki çocuğuna istismarda bulundu. M.T. ve karısı F.T.’nin yargılandığı dava 6 Mart’ta sonuçlandı.

Çorum’da 2017’nin Temmuz ayında komşusunun 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel saldırıda bulunduğu için yargılanan İ.S. (49) isimli erkeğe 12 Mart’ta “cinsel saldırı”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “müstehcenlik” suçlarından 31 yıl hapis cezası verildi. İ.S. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bolu’da 4 yıl önce Ç.Z. isimli kız çocuğuna tecavüz ettiği suçlamasıyla yargılanan K.E.’nin davası 13 Mart’ta devam etti. K.E. çocuğun kendisine “rıza gösterdiğini” iddia etti, Ç.Z. olay zamanında yaşının 15’ten küçük olduğunu, erkeğin kendisine tecavüz ettikten sonra taciz etmeye devam ettiğini söyledi ve tutuksuz yargılanan sanığın tutuklanmasını talep etti.

İstanbul’da vakıf okulunda yüzme eğitmeni olarak görev yapan S.A. (35) isimli erkeğin 5 yaşındaki kız çocuğu S.A.A.’ya cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılandığı dava 13 Mart’ta devam etti. Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 17 buçuk yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan tutuksuz sanık S.A., çocuğun ailesi ve avukatları katıldı.

Antalya’da 5 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan antrenör T.İ.’nin cezası 65 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası, istinaf kararıyla 75 yıla çıkartıldı. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’nin 14 Mart’ta basına yansıyan kararıyla 4 kız çocuğuna yönelik eylemlerinden dolayı yerel mahkemece verilen 15’er yıl hapis cezası onandı, 5’inci çocuğa karşı işlediği suçtan verilen cezayı ise az bularak 15 yıla çıkardı.

Diyarbakır’da 2017’de bir kız çocuğuna sistematik olarak tecavüz eden A.O.’ya Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen 35 yıl cezayı istinaf mahkemesi bozdu. 16 Mart’ta “suçun vasfının değiştiği gerekçesiyle” sanığın tahliyesine karar verildi.

Urfa’da 13 Temmuz 2018’de 14 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz eden abisi M.B. ve dayısı M.İ. 24’er yıl hapis cezası aldı. 19 Mart tarihli duruşmada üzerlerine atılı suçlamayı kabul eden sanıklar tahliyelerini talep etti. Mahkeme, İstinaf Mahkemesi’nin işaret ettiği eksikliklerin giderildiğini belirterek iki sanığa 24 yıl hapis cezası verdi.

İstanbul’da 2016’da yüzde 92 bedensel engelli 11 yaşındaki kız çocuğuna sistematik olarak tecavüz ettiği için yargılanan Ö.D. isimli erkek 21 Mart’ta denetimli olarak serbest bırakıldı. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.