Toplumsal Cinsiyet Odaklı Barış Haberciliği

Türkiye’nin de imzacısı olduğu 1325 nolu Birleşmiş Milletler Kararı, kadınların barış süreçlerine katılmaları, çatışmaların önlenmesi, çatışma sırasında ve sonrasında kadınlara yönelik şiddetin engellenmesi konularında tedbir alınmasını, bu tedbirler alınırken de kadınların karar alma, uygulama ve hesap sorma süreçlerinde etkin olarak yer almasını öngörür.

Toplumsal Cinsiyet Odaklı Barış Gazeteciliği El Kitabı

Kvinna till Kvinna

Kasım 2015, İngilizce

Kasım 2015

İngilizce

  İsveç kadın hakları örgütü Kvinna till Kvinna Vakfı tarafından hazırlanan bu 14 sayfalık çalışmada, çatışmaların toplumsal cinsiyet bağlamında daha derinlikli bir bakış açıyla haberleştirilmesi için pratik bilgiler yer alıyor. Kitapçıkta ayrıca, yazılı ve görsel basındaki uygulamaları izlemek üzere, eğitim amaçlı da kullanılabilecek bir bölüm var.

Suriye Krizinde Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet Olayları İçin Etik Habercilik El Kitabı

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA)

Mart 2015, İngilizce, Arapça

Mart 2015

İngilizce, Arapça

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu tarafından Suriye krizi bağlamında hazırlanmış bu ilk rehber, uluslararası etik prensipler üzerinden mağdurların, ailelerinin ve içinde bulundukları sosyal çevrenin güvenliğini, mahremiyetini ve haysiyetini zedelemeden haber yapma tekniklerine yer veriyor. Kitapta, ilgili kavramlar ve terminoloji, karşılaşılabilecek etik ve pratik sorunlar ile toplumsal cinsiyet temelli şiddet ile mücadele eden ve hayatta kalanlara destek […]

Kadınlar, Barış ve Güvenlik

Afrika Birliği, BM

Temmuz 2017, İngilizce

Temmuz 2017

İngilizce

Afrika Birliği’nin Birleşmiş Milletler ortaklığıyla hazırladığı rehber, çatışma sırasında ve sonrasındaki dönemlerde habercilik yapan Afrikalı gazeteciler için hazırlanmış. Amaç barış gazeteciliğini toplumsal cinsiyet odaklı hak haberciliğiyle birlikte yaygınlaştırabilmek. Not: Güney Asya ülkeleri için UNESCO’nun katkılarıyla hazırlanmış, benzer bir gazetecilik el kitabını şuradan inceleyebilirsiniz.